Ανατροπή και τέσσερα σερί για Τζαζ

Ούτε οι πρωτοπόροι της Δύσης, Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, μπόρεσαν να καταβάλουν τους Γιούτα Τζαζ και ηττήθηκαν με 97-90.

Στην τέταρτη περίοδο, οι «βροντές» είχαν 6/21 σουτ, ενώ συμπλήρωσαν είκοσι λάθη σε όλο το παιχνίδι. Ωστόσο, με διαδοχικά τρίποντα του Ράσελ Ουέστμπρουκ μείωσαν σε 87-86, 2:56 πριν την λήξη, πριν παραιτηθούν οριστικά και εξασφαλίσουν οι Τζαζ την τέταρτη τους συνεχόμενη νίκη.

Ο Πολ Μίλσαπ έφτασε στους είκοσι πόντους, ο Αλ Τζέφερσον είχε 16 και ο Ντέβιν Χάρις 15. Ακόμα, ο Γκόρντον Χέιγουορντ και Τζαμάλ Τίνσλεϊ σημείωσαν από 11 πόντους, ο Σι Τζέι Μάιλς δέκα, ενώ ο Ντέρικ Φέιβορς είχε επτά πόντους, εννέα ριμπάουντ και καθοριστική παρουσία στα κρίσιμα λεπτά.

Από την άλλη, ο Ουέστμπρουκ σταμάτησε στους 23, ο Κέβιν Ντουράντ στους 18 χωρίς πόντο στο τέταρτο 12λεπτο και ο Τζέιμς Χάρντεν στους 17. Ακόμα, ο Σερτζ Ιμπάκα «έγραψε» 13 πόντους, μάζεψε δέκα ριμπάουντ και μοίρασε τέσσερα μπλοκ.

Μπροστά σε 18,138 θεατές που βρέθηκαν στο «EnergySolutions Arena» του Σολτ Λέικ, οι Τζαζ ανήλθαν στο 24-22 και παρέμειναν μισή επιτυχία μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Στην κορυφή του συγκεκριμένου γκρουπ διατηρήθηκαν οι πρωτοπόροι της Northwest, αν και υποχώρησαν στο 34-12 με την τέταρτη τους ήττα σε εννέα αγώνες.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»