Τέσσερα σερί οι Μάβερικς

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι οδήγησε τους Ντάλας Μάβερικς στο εκτός έδρας 112-95 επί των Ντένβερ Νάγκετς που έχασαν δύο παίκτες λόγω τραυματισμών.

Στο τέλος του τρίτου 12λεπτου το σκορ στο «Pepsi Center» ήταν 92-78. Ο Νοβίτσκι είχε ήδη σημειώσει 28 πόντους, είχε μαζέψει δέκα ριμπάουντ, είχε μοιράσει έξι ασίστ και είχε 10/17 σουτ, ενώ οι «μαβς» συνολικά είχαν ευστοχήσει σε 9 από τα 19 τους τρίποντα. Τελικά ο Γερμανός σούπερσταρ άθροισε 33, 11, 6 και 12/19, αντίστοιχα, αφού δεν... χρειάστηκε πολύ στο τέταρτο 12λεπτο.

Από την άλλη... ντεμπούταρε με 13 πόντους ο Ουίλσον Τσάντλερ, αλλά οι Ντανίλο Γκαλινάρι και Αντρέ Μίλερ αποχώρησαν τραυματίες. Ο Ιταλός φόργουρντ έσπασε δάκτυλο στο αριστερό του χέρι, ενώ ο Μίλερ τραυματίστηκε στον δεξιό του ώμο. Από τη μία ο Γκαλινάρι χτύπησε στην προσπάθειά του για μπλοκ στην τρίτη περίοδο, ενώ ο 36χρονος γκαρντ δέχθηκε σκληρό φάουλ από τον Μπρένταν Ράιτ στην αρχή του δεύτερου 12λεπτου. Μάλιστα, ο Μίλερ έχει απουσιάσει συνολικά από... τέσσερα παιχνίδια στην καριέρα του, αλλά αμφότεροι οι άσοι των Νάγκετς θα εξεταστούν την Τρίτη (20/03), ώστε να ξεκαθαριστεί η σοβαρότητα των τραυματισμών τους.

Προφανώς τα παραπάνω επηρέασαν αρνητικά των ομάδα του Κώστα Κουφού (0/2 σουτ, 2 ρ, 16:43 λ.). Άλλωστε πέρα από τον Νοβίτσκι, ο Ράιτ πέτυχε 15 πόντους με 7/9 σουτ, οι Βινς Κάρτερ και Ροντρίγκ Μπομπουά είχαν από 14, ο Ιάν Μανχίμι είχε 11 και ο Τζέισον Κιντ μοίρασε δέκα ασίστ. Παράλληλα οι τραυματίες Ντελόντε Ουέστ και Σον Μάριον συνέχισαν τις αποθεραπείες τους στο Ντάλας, με την επιστροφή του πρώτου να έχει οριοθετηθεί για την επόμενη εβδομάδα, ενώ ο Μάριον υπολογίζεται ακόμα και για το επόμενο ματς των παγκόσμιων πρωταθλητών.

Για τους Νάγκετς, πέρα από τον Τσάντλερ, ο Άαρον Αφλάλο είχε 24 πόντους και ο Αλ Χάρινγκτον δώδεκα. Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Τάι Λόουσον με 4/11 σουτ και 11 πόντους, ενώ ο rookie, Κενέθ Φαρίντ «κόλλησε» στους εννέα πόντους.

Μπροστά σε 16,683 οπαδούς τους, η ομάδα του Ντένβερ υποχώρησε στο 25-21, αλλά παρέμεινε στην έβδομη θέση της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Από την άλλη, οι Μάβερικς, με τέσσερις σερί νίκες άθροισαν 27 σε 47 ματς και είναι πλέον ισόβαθμοι με τους Μέμφις Γκρίζλις στην πέμπτη θέση της Δύσης.