Βρήκαν την... υγεία τους οι 76ερς

Ένα εκτός έδρας ματς με τους Σάρλοτ Μπόμπκατς ήταν αρκετό για τους Φιλαδέλφεια 76ερς, ώστε να επανέλθουν στις επιτυχίες με σκορ 105-80.

Τρεις συνεχόμενες ήττες, το δεύτερο μεγαλύτερο αρνητικό σερί της σεζόν, είχαν οι «σίξερς». Έτσι ο αγώνας στο «Time Warner Cable Arena» φάνταζε το καλύτερο δυνατό σενάριο, ώστε να επιστρέψουν οι πρωτοπόροι της Atlantic στις επιτυχίες. Ένα ξέσπασμα στο τρίτο 12λεπτο, μάλιστα, ήταν αυτό που έκρινε τον αγώνα.

Συγκεκριμένα, το ημίχρονο έληξε 46-44 υπέρ των φιλοξενούμενων, αλλά πολύ γρήγορα, στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, η διαφορά ξεπέρασε τους δέκα πόντους. Άλλωστε στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, οι «αγριόγατες» χάνουν... παραδοσιακά την επαφή τους με το σκορ και η ομάδα του Σάρλοτ απώλεσε την ευκαιρία για την παρθενική δεύτερη διαδοχική νίκη της φέτος, αφού οι Μπόμπκατς δεν μπόρεσαν να επανέλθουν.

Μπροστά σε 12,792 θεατές, ο Τζρου Χολιντέι τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, έξι ασίστ και ένα λάθος. Είκοσι πόντους πρόσθεσε επίσης ο Θάντεους Γιανγκ, ενώ ο Λου Ουίλιαμς είχε 19. Δεκαέξι πόντους σημείωσε ο Έλτον Μπραντ, 13 συν 11 ριμπάουντ ο Σπένσερ Χάους, ενώ ο Αντρέ Ιγκουοντάλα είχε τρεις, μαζί με επτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Από την άλλη, οι Μπόμπκατς παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματισμένο Κόρεϊ Μαγκέτι. Επίσης, ο Μπίσμακ Μπιγιόμπο «αιχμαλωτίστηκε» από τους αντίπαλους σέντερ και έμεινε στους δύο πόντους. «Επιβίωσαν» οι Τζέραλντ Χέντερσον με 14 πόντους, Ρέτζι Ουίλιαμς και Κέμπα Ουόλκερ με 13, ενώ ο Ντι Τζέι Ουάιτ «έγραψε» δώδεκα. Γενικά οι ουραγοί του πρωταθλήματος υπενθύμισαν γιατί αποτελούν την χειρότερη ομάδα του «μαγικού» κόσμου, αφού μεταξύ άλλων είχαν 38.7% στα σουτ σε εντός έδρας ματς.

Πλέον έχουν 37 ήττες σε 44 αγώνες. Από την άλλη, ο σύλλογος της Φιλαδέλφειας άθροισε ρεκόρ νικών-ηττών, 26-20. Έτσι οι 76ερς απέκτησαν «μαξιλαράκι» δύο επιτυχιών από τους Μπόστον Σέλτικς και 4.5 από τους Νιου Γιορκ Νικς στην «κούρσα» της Atlantic.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!