«Καθάρισε» ο Ρεντ για το Φοίνιξ

Με τον Μάικλ Ρεντ να πετυχαίνει 25 πόντους, οι Φοίνιξ Σανς επικράτησαν εύκολα των Χιούστον Ρόκετς με 99-86.

Οι Σανς πήραν το προβάδισμα του αγώνα από την πρώτη περίοδο και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με σκορ 26-13 και τους Ρεντ και Φράι να αποτελούν τις «αιχμές του δόρατος».

Οι «ήλιοι» συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στην δεύτερη περίοδο, και προηγήθηκαν στ μέσα της με 45-24 με καλάθι του Ρεντ, πριν ο Σκόλα με τον Νταλεμπέρτ «ρίξουν» την διαφορά για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 52-36.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, ο Ντράγκιτς ανέλαβε να οδηγήσει τους Ρόκετς και μαζί με τον Νταλεμπέρτ έφτασαν την διαφορά ακόμη και στους 12 πόντους (64-52), ωστόσο οι Σανς βρήκαν απαντήσεις με τον Ρεντ, ολοκληρώνοντας την περίοδο με 80-64.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε δραματικά στην τελευταία περίοδο, με τους Σανς να βρίσκονται σταθερά μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά, για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με το τελικό 99-86 για τους «ήλιους».

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μάικλ Ρεντ με 25 πόντους, με τον Τσάνινγκ Φράι να προσθέτει άλλους 19 και τον Στιβ Νας να μοιράζει 11 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Σκόλα πέτυχε 18 πόντους και 16 ο Ντράγκιτς.