Χωρίς Τζέφερσον οι Τζαζ

Δεν είχαν τον Αλ Τζέφερσον, αλλά ο Ντέρικ Φέιβορς «φρόντισε» για το 99-92 των Γιούτα Τζαζ επί των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στην παράταση (87-87 κ.α.).

Η τρίτη επιλογή του ντραφτ του 2010 κάλυψε απόλυτα το κενό του Τζέφερον, ο οποίος αποχώρησε προσωρινά από την ομάδα του Σολτ Λέικ, επειδή «έφυγε» η γιαγιά του. Εντούτοις, ο Φέιβορς έκανε το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ. Μάλιστα αυτός ισοφάρισε σε 87-87 και κατέγραψε μπλοκ στην τελευταία επίθεση των «πολεμιστών» στην κανονική διάρκεια της παράτασης.

Συνέχισε με τέσσερις από τους έξι πρώτους πόντους του έξτρα πεντάλεπτου και, αν μη τι άλλο, αποτέλεσε το «πρόσωπο» του αγώνα. Πέρα από τον Φέιβορς, οι Πολ Μίλσαπ και Τζαμάλ Τίνσλεϊ είχαν από 13 πόντους, ενώ οι Ντέβιν Χάρις και Γκόρντον Χέιγουορντ σταμάτησαν στους δώδεκα.

Από την άλλη ξεχώρισαν οι Νέιτ Ρόμπινσον με 19 πόντους, Ντέιβιντ Λι με 18 και Κλέι Τόμπσον με 17. Εκτός έμεινε πάλι ο Στέφεν Κάρι που μάλλον χάνει όλη την σεζόν.

Με την έκτη τους συνεχόμενη νίκη στο «EnergySolutions Arena» οι Τζαζ ανήλθαν στο 22-22, το οποίο τους αφήνει δύο επιτυχίες μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Αντίθετα, οι Ουόριορς υπέστησαν την 24η τους ήττα σε 42 αγώνες και πλέον απέχουν πέντε επιτυχίες από την αντίστοιχη οκτάδα.

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους