Πέντε σερί για τους Λέικερς

Ο Ρέιμον Σέσιονς έκανε το ντεμπούτο του και οι Λος Άντζελες Λέικερς επιβλήθηκαν με 97-92 των Μινεσότα Τίμπεργουλφς.

Ο μέχρι πρότινος αναπληρωματικός πλέι-μέικερ των Κλίβελαντ Καβαλίερς δήλωσε πως πραγματοποίησε παιδικό του όνειρο με την ανταλλαγή του στους «λιμνάνθρωπους». Το «βάρος» που αναλαμβάνει, όμως, είναι σημαντικό, αφού θα αντικαταστήσει τον Ντέρεκ Φίσερ, ο οποίος ήταν ο βασικός «άσος» των Λέικερς σε όλα τα παιχνίδια των τελευταίων πέντε σεζόν.

Για την ώρα, πάντως, η θέση του Φίσερ καλύφθηκε από τον Στιβ Μπλέικ που δεν είχε πόντο σε 28 λεπτά. Ο Σέσιονς σημείωσε επτά και μοίρασε πέντε ασίστ, ενώ πρωταγωνιστής ήταν, όπως συνήθως, ο Κόμπι Μπράιαντ με 28 πόντους και 5/8 τρίποντα. Μόλις για δεύτερη φορά σε όλο το πρωτάθλημα, οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» έμειναν μπροστά στο σκορ για 48 λεπτά. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν διαφορά... ασφαλείας.

Στο τέλος, όμως, πήραν την πέμπτη τους συνεχόμενη νίκη και την 19η στους ισάριθμους τελευταίους αγώνες εναντίον των «λύκων». Πέρα από τον Κόμπι και τον Σέσιονς, ο Άντριου Μπάινουμ είχε 15 πόντους συν 14 ριμπάουντ και ο Πάου Γκασόλ 17 συν 11, αντίστοιχα. Ακόμα ο Ματ Μπαρνς «έγραψε» 14 πόντους με 3/4 τρίποντα. Ο έτερος νεοαποκτηθείς, Τζόρνταν Χιλ, δεν αγωνίστηκε.

Από την άλλη, ο Κέβιν Λοβ πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ στον πρώτο του φετινό αγώνα εναντίον των Λέικερς. Άλλωστε απουσίασε από τα πρώτα δύο ματς λόγω τραυματισμών. Ακόμα, ο Νίκολα Πέκοβιτς είχε είκοσι πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, ενώ οι Μαρτέλ Ουέμπστερ και Λουκ Ριντνάουρ σταμάτησαν στους δώδεκα πόντους, με τον τελευταίο να μοιράζει επίσης 11 ασίστ.

Για πρώτη φορά από το 2007 έμειναν χωρίς τον Φίσερ στην βασική τους πεντάδα, αλλά οι πρωτοπόροι της Pacific ανήλθαν στο 28-16 με την 19η τους νίκη σε 21 ματς στο «Staples Center». Οι Τίμπεργουλφς, όμως, υπέστησαν την 23η ήττα τους σε 45 παιχνίδια και έμειναν 2.5 επιτυχίες μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!