Πέντε... βόμβες του Θόρντον στους Σέλτικς

Ένα τρίτο 12λεπτο του... 70% εξασφάλισε μία εύκολη συνέχεια και μία απρόσμενη νίκη των Σακραμέντο Κινγκς με 120-95 επί των Μπόστον Σέλτικς.

Οι «βασιλιάδες» βελτίωσαν την άμυνά τους και έκαναν ένα εξωπραγματικό τρίτο 12λεπτο για να επικρατήσουν των Σέλτικς, οι οποίοι έδειξαν κουρασμένοι από τα διαδοχικά εκτός έδρας ματς. Μεταξύ άλλων, ο Μάρκους Θόρντον είχε 5/10 τρίποντα και 36 πόντους!

Ενώ το ημίχρονο έληξε 52-51 υπέρ των Κινγκς, στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι σημείωσαν 41 πόντους με ποσοστό ευστοχίας της τάξης του 70%. Τότε δημιουργήθηκε το +19, το οποίο δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν οι «κέλτες». Έτσι οι «βασιλιάδες» επανήλθαν στις επιτυχίες και έχουν πλέον ρεκόρ, 3-3, εν μέσω σειράς εννέα διαδοχικών παιχνιδιών στην πρωτεύουσα της Καλιφόρνια.

Πέρα από τον Θόρντον, ο Τζέισον Τόμπσον σημείωσε 21 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ, ενώ ο Αϊσάια Τόμας είχε δέκα ασίστ και 13 πόντους. Ακόμα, ο Ντε Μάρκους Κάζινς σταμάτησε στους είκοσι πόντους.

Πέντε τρίποντα πέτυχε και ο Ρέι Άλεν, ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στους 26 πόντους. Στους 19 σταμάτησε ο Πολ Πιρς, στους 16 ο Μπράντον Μπας, στους δέκα ο Κέβιν Γκαρνέτ, ενώ ο Ραζόν Ρόντο μοίρασε δώδεκα ασίστ και «έγραψε» μόλις τέσσερις πόντους.

Οι 17,317 θεατές που βρέθηκαν στο «Pavilion» πανηγύρισαν την 15η νίκη των ουραγών της Pacific σε 44 ματς. Από την άλλη, οι Σέλτικς υποχώρησαν στο 23-20 και έμειναν 1.5 επιτυχία μακριά από τους Φιλαδέλφεια 76ερς, πρωτοπόροι της Atlantic.