Κυριαρχία των Μπλέιζερς στο Σικάγο

Έμειναν κοντά στο σκορ για τρία 12λεπτα και οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς ξέφυγαν στο τέταρτο ξεπερνώντας με 100-89 τους Σικάγο Μπουλς στο «United Center».

Μπορεί οι «ταύροι» να επικράτησαν των Μαϊάμι Χιτ χωρίς τον Ντέρικ Ρόουζ, αλλά δεν συνέβη κάτι τέτοιο κόντρα στους Μπλέιζερς που άλλαξαν προπονητή και τη... μισή τους ομάδα ύστερα από το -42 από τους Νιου Γιορκ Νικς. Ο περσινός MVP της regular season παρακολούθησε την αναμέτρηση από τον πάγκο και είδε από... κοντά τους Μπλέιζερς να «γκαζώνουν» στην τέταρτη περίοδο.

Ο Τζαμάλ Κρόφορντ μείωσε σε 79-78 με buzzer-beater στο τέλος του τρίτου 12λεπτου και στο τέταρτο η ανατροπή του σκορ ολοκληρώθηκε. Άλλωστε οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 3/23 σουτ στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, παρά την συμπαράσταση 22,022 θεατών που βρέθηκαν στο κλειστό της «πόλης των ανέμων».

Υπό την καθοδήγηση του νεαρότερου (34 ετών) προπονητή του ΝΒΑ, Κάλεμπ Κανάλες, ο Λα Μάρκους Όλντριτζ σημείωσε 21 πόντους, ο Ουέσλι Μάθιους 18, ο Ρέιμοντ Φέλτον 16 και ο Νικολά Μπατούμ 15. Σημειώνουμε πως οι Τζόνι Φλιν, Μεχμέτ Οκούρ, Σόουν Ουίλιαμς και Χασίμ Θαμπίτ, όλοι νεοαποκτηθέντες, δεν αγωνίστηκαν.

Για τους Μπουλς ξεχώρισε ο Κάρλος Μπούζερ με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ακόμα, ο Λουόλ Ντενγκ είχε 19 πόντους, ο Γιοακίμ Νοά δώδεκα και ο Σι Τζέι Ουότσον δέκα.

Με την τέταρτη τους εντός έδρας ήττα, οι «ταύροι» υποχώρησαν στο 36-10. Πλέον, οι πρωτοπόροι της Central απέχουν 2.5 επιτυχίες από τους Μαϊάμι Χιτ στην «κούρσα» της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Από την άλλη, οι ουραγοί της Northwest κατέγραψαν την 21η νίκη τους σε 44 ματς και βρέθηκαν τρεις επιτυχίες μακριά από την οκτάδα της Δύσης.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι