Πήρε το... αίμα του πίσω ο Μίλσαπ για τους Τζαζ

Από μοιραίος στο 48λεπτο, ο Πολ Μίλσαπ μετατράπηκε σε «ήρωας» στην παράταση και οδήγησε τους Γιούτα Τζαζ στο 111-105 (99-99 κ.α.) επί των Μινεσότα Τίμπεργουλφς.

Ο 27χρονος φόργουρντ συμπλήρωσε 16 πόντους σε όλο το παιχνίδι, αλλά ήταν καταλυτικός, για την ομάδα του, στο 6-0 που έκρινε τον αγώνα στο τέλος του έξτρα πεντάλεπτου, αφού έκλεψε δύο φορές τη μπάλα και πέτυχε δύο πόντους. Συνολικά ο Μίλσαπ κατέγραψε οκτώ κλεψίματα και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Επιθετικός ηγέτης των Τζαζ ήταν ο Γκόρντον Χέιγουρντ. Μπορεί να τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με οκτώ πόντους, αλλά στο τέλος της αναμέτρησης είχε 26. Ακόμα, ο Ντέβιν Χάρις σημείωσε 18 πόντους, ο Αλέκ Μπαρκς 15, ενώ ο Αλ Τζέρφερσον είχε δώδεκα πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από την άλλη, ο Κέβιν Λοβ σταμάτησε στους 25 πόντους και στα 16 ριμπάουντ. Δεκατρείς ασίστ μοίρασε ο Λουκ Ριντνάουρ, ενώ είχε παράλληλα 18 πόντους. Ακόμα, ο Νίκολα Πέκοβιτς «έγραψε» είκοσι πόντους και ο Χοσέ Μπαρέα 11.

Ενώπιον 18.053 θεατών που βρέθηκαν στο «EnergySolutions Arena», οι Τζαζ πέτυχαν την 21η νίκη τους σε 43 ματς και πλησίασαν την προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας στις 2.5 επιτυχίες. Ταυτόχρονα, οι «λύκοι» γνώρισαν την 22η ήττα τους σε 44 αγώνες και έμειναν δύο επιτυχίες μακριά από τις θέσεις των play off.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε τις μάχες επιβίωσης στη Super League και Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι
«Κόκκινη τρέλα» για τον Ολυμπιακό: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Παναθηναϊκός AKTOR: Μόνιμη γιορτή στο ΟΑΚΑ, επέστρεψαν τα παιδικά χαμόγελα!
Formula 1: «Αφεντικό» στο πρώτο Sprint ο Φερστάπεν! - Η ώρα και το κανάλι του αγώνα στην Κίνα