Δια χειρός Γκαρνέτ στο Όκλαντ

Με αποφασισμένο Κέβιν Γκαρνέτ, οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν με 105-103 των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς και ολοκλήρωσαν τριάδα αγώνων στην Καλιφόρνια νικηφόρα.

Αυτή ξεκίνησε με ήττα από τους Λος Άντζελες Λέικερς, αλλά συνεχίστηκε με νίκη επί των Κλίπερς και νέα επιτυχία σε βάρος των «πολεμιστών». Όπως και στο προγενέστερο ματς, έτσι και στο «ORACLE Arena» ο Γκαρνέτ ήταν αυτός που σημείωσε το καταλυτικό καλάθι.

Συγκεκριμένα ο σέντερ της ομάδας της Μασαχουσέτης διαμόρφωσε το τελικό 105-103, 5.1 δευτερόλεπτα πριν την λήξη με εύστοχο σουτ. Ακολούθησε άστοχη προσπάθεια του Νέιτ Ρόμπινσον, ο οποίος είχε πρωταγωνιστήσει στη μετατροπή του 103-97 σε 103-103 εντός του τελευταίου λεπτού.

Συνολικά ο Γκαρνέτ είχε 24 πόντους, εκ των οποίων οι δώδεκα σημειώθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Ακόμα, ο Μπράντον Μπας σταμάτησε στους 22 πόντους, οι Πολ Πιρς και Μικαέλ Πιετρούς είχαν από 15, ενώ ο Ραζόν Ρόντο ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 14 ασίστ και εννέα πόντους. Στους οκτώ με 2/7 σουτ έμεινε ο Ρέι Άλεν.

Από την άλλη, ο rookie, Κλέι Τόμπσον, έκανε το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του με 26 πόντους, ο Ντέιβιντ Λι «έγραψε» 22, ενώ ο Ρόμπινσον μοίρασε 11 ασίστ και πέτυχε είκοσι πόντους. Το σερί τριών νικών των Ουόριορς πέρασε στην... ιστορία και η ομάδα του Όκλαντ γνώρισε την 22η ήττα της συμπληρώνοντας 40 ματς. Οι Σέλτικς, όμως, πλησίασαν στην 1.5 επιτυχία τους Φιλαδέλφεια 76ερς και την κορυφή της Atlantic «ανεβαίνοντας» στο 23-19.

Europa Conference League LIVE: ΠΑΟΚ – Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Volley League: Ματσάρα και μείωσε ο Παναθηναϊκός
ΕΟΚΑΝ: Επιβεβαίωση από FIFA - «Κανένα θετικό δείγμα Έλληνα παίκτη»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Στα προημιτελικά του Barcelona Open – Άντεξε στην πίεση του Μπαένα