Θέλουν play off... τώρα οι Πίστονς

Με σαράντα πόντους στο... τρίτο 12λεπτο, οι Ντιτρόιτ Πίστονς επικράτησαν των Σακραμέντο Κινγκς με 124-112.

«Ζεστή» ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι 12,173 θεατές που βρέθηκαν στο «Pavilion», ειδικά ύστερα από το 58-57 υπέρ των «βασιλιάδων» στο ημίχρονο. Στο τρίτο 12λεπτο, όμως, τα «πιστόνια» πέτυχαν επιμέρους σκορ... 40-23 και οι Κινγκς δεν μπόρεσαν να συνέλθουν.

Ο Ρόντνι Στάκι σημείωσε τέσσερα τρίποντα στο «καυτό» δωδεκάλεπτο, στο οποίο άθροισε 19 πόντους! Συνολικά έφτασε στους 35, ενώ ακολούθησε ο Γκρεγκ Μονρό με 32 στην... άλωση της πρωτεύουσας της Καλιφόρνια.

Ακόμα, ο Ταϊσόν Πρινς «έγραψε» 28 πόντους, ενώ ο Μπράντον Νάιτ είχε σημαντική συνεισφορά με 11 ασίστ και δέκα πόντους. Συνολικά οι Πίστονς μοίρασαν 29 ασίστ και εξασφάλισαν ποσοστό ευστοχίας 58.1%, δείχνοντας την αποφασιστικότητα τους αναφορικά με την διεκδίκηση μίας θέσης στα play off.

Από την άλλη, ο Ταϊρίκ Έβανς ξεχώρισε με 23 πόντους, αν και αποχώρησε πρόωρα από την αναμέτρηση λόγω τραυματισμού. Οι Αϊσάια Τόμας και Τζέισον Τόμπσον πέτυχαν από 21 πόντους, ενώ ο Ντε Μάρκους Κάζινς έμεινε στους 15, καθώς ηττήθηκε κατά κράτος από τον Μονρό στη «μάχη» των σέντερ.

Με την τέταρτη εκτός έδρας νίκη τους στην φετινή regular season, οι ουραγοί της Central άθροισαν 16 σε 43 ματς. Πλέον απέχουν τρεις επιτυχίες από την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ, ενώ οι Κινγκς υπέστησαν την 29η τους ήττα σε 43 αγώνες.

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση