Πάλι στην παράταση οι Λέικερς

Για δεύτερο συνεχόμενο βράδυ, οι Λος Άντζελες Λέικερς έφτασαν στην παράταση και επιβλήθηκαν των Νιου Ορλίνς Χόρνετς με 107-101 (93-93 κ.α.).

Στον αγώνα με τους Μέμφις Γκρίζλις, πάντως, απαιτήθηκαν δύο επιπλέον πεντάλεπτα, αλλά κόντρα στους ουραγούς της δυτικής περιφέρειας οι Λέικερς χρειάστηκαν... μόλις μία. Όπως με τις «αρκούδες», έτσι με τους Χόρνετς, οι «λιμνάνθρωποι» εκμηδένισαν διψήφια διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, η ομάδα της Νέας Ορλέανης έφτασε στο +17 στο δεύτερο 12λεπτο και στο +15 στο δεύτερο ημίχρονο. Εντούτοις δεν έφτασε σε μία μεγάλη νίκη, αφού, μεταξύ άλλων, ο Κόμπι Μπράιαντ σημείωσε 33 πόντους.

Ο Ντέρικ Φίσερ, όμως, ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 102-99 στην κρισιμότερη φάση της αναμέτρησης, αφού εκμεταλλεύτηκε κλέψιμο του Μέτα Ουόρλντ Πις. Ο πρώτος συμπλήρωσε 11 πόντους και ο δεύτερος ολοκλήρωσε την προσπάθεια τους στους επτά.

Ακόμα, ο Πάου Γκασόλ είχε 18, ενώ ο Άντριου Μπάινουμ πέτυχε double-double με 25 πόντους και 18 ριμπάουντ! Από την άλλη, ο Τζάρετ Τζακ έφτασε στους τριάντα πόντους και ο σέντερ, Κρις Κέιμαν, στους 21.

Πλέον, οι «λιμνάνθρωποι» έχουν προβάδισμα 2.5 επιτυχιών από τους Κλίπερς στην «κούρσα» της Pacific, αφού με τέσσερις σερί νίκες άθροισαν 27 σε 43 αγώνες. Οι Χόρνετς υπέστησαν ταυτόχρονα την 33η ήττα τους σε 43 ματς.

Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου