«Καθάρισε» ο Γκριν για τους Νετς

Πριν λίγες μέρες εντάχθηκε στο ρόστερ των Νιου Τζέρζεϊ Νετς ο Τζέραλντ Γκριν, αλλά έχει προσαρμοστεί πλήρως και οδήγησε την ομάδα του στο 98-84 επί των Τορόντο Ράπτορς.

Οι Νετς δεν είχαν τον Ντερόν Ουίλιαμς και από τους Ράπτορς έλειπε ο Χοσέ Καλντερόν. Αυτόματα, δηλαδή, οι δύο χειρότερες, σε βαθμολογικό επίπεδο, ομάδες της Atlantic κατέβηκαν ένα... ποιοτικό επίπεδο. Εντούτοις υπήρχε ο Γκριν, MVP του φετινού D-League All Star Game και πρώην νικητής διαγωνισμού καρφωμάτων του ΝΒΑ.

Ο 26χρονος Τεξανός, πρώην επιλογή ντραφτ πρώτου γύρου των Μπόστον Σέλτικς, σταμάτησε στους 26 πόντους με 8/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάλιστα πέτυχε είκοσι πόντους στο δεύτερο 24λεπτο της αναμέτρησης. Εξίσου αποτελεσματικός ήταν ο Κρις Χάμφρις με 21 ριμπάουντ και 16 πόντους. Ακόμα, ο Άντονι Μόροου σημείωσε 16 πόντους, ενώ οι Τζόρνταν Φάρμαρ και Ζοάν Πέτρο είχαν από δέκα.

Από την άλλη, οι Ράπτορς κατέρρευσαν στο τρίτο 12λεπτο, αφού ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 46-41. Με συνολικό 38.3% στα σουτ δεν απώλεσαν απλά το προβάδισμα, αλλά και την επαφή με το σκορ. Άλλωστε ο Αντρέα Μπαρνιάνι έμεινε στους δέκα πόντους.

Θετικοί, αλλά όχι αρκετοί, ήταν οι Τζέριντ Μπέιλες (16 π., 10 ασ.) και Τζέιμς Τζόνσον (16 π.). Αντίθετα, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν περιορίστηκε στους δώδεκα πόντους και ο Λεάντρο Μπαρμπόσα στους 11. Πλέον αναμένονται οι κινήσεις των δύο συλλόγων την τελευταία μέρα της περιόδου ανταλλαγών (15/03).

Ενώπιον 10,701 θεατών στο «Prudential Center», οι Νετς πέτυχαν την 15η τους νίκη σε 44 ματς. Έτσι ξεπέρασαν βαθμολογικά τον καναδικό σύλλογο, ο οποίος γνώρισε την 29η του ήττα σε 43 αγώνες.