«Έπεσαν» οι 76ερς στην Ιντιανάπολις

Ύστερα από τρεις συνεχόμενες νίκες, οι Φιλαδέλφεια 76ερς ηττήθηκαν σχετικά εύκολα με 111-94 από τους Ιντιάνα Πέισερς.

Στο πρώτο 12λεπτο του αγώνα στο «Bankers Life Fieldhouse», οι πρωτοπόροι της Atlantic πήραν μερικές φορές το προβάδισμα, αλλά μετά το 54-51 του ημιχρόνου άρχισαν να χάνουν την επαφή με το σκορ. Άλλωστε πέντε παίκτες των Πέισερς ξεπέρασαν τους δέκα πόντους και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε 63% από τα σουτ που επιχείρησαν, οπότε εκμηδένισαν το εντυπωσιακό 53% των 76ερς σε όλο το παιχνίδι.

Ξεχώρισε ο Ντάνι Γκρέιντζερ με είκοσι πόντους. Ακόμα, ο Ντέβιντ Ουέστ είχε 18, ο Τάιλερ Χάσμπροου 14 και άλλους τόσους ο Ρόι Χίμπερτ. Από την άλλη επανήλθε μεν ο Σπένσερ Χάους, βασικός σέντερ των «σίξερς», αλλά φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ και ο 23χρονος Αμερικανός έμεινε στους έξι πόντους.

Πάντως, ο Έβαν Τέρνερ «έλαμψε» μπροστά στους 13,081 θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό της Ιντιανάπολις σημειώνοντας 21 πόντους με 9/11 σουτ. Ακολούθησε ο Τζρου Χολιντέι με 17 και ο Έλτον Μπραντ με 16. Σε κακή βραδιά βρέθηκαν οι Αντρέ Ιγκουοντάλα (10 π., 3/8 σ.) και Θάντεους Γιανγκ (12 π., 5/13 σ.).

Έτσι, οι Πέισερς ανήλθαν στο 25-16 και άφησαν την ομάδα της Φιλαδέλφειας στο 25-18. Λόγω της πρώτης τους θέσης στην Atlantic, όμως, οι 76ερς διατηρούν την τέταρτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ και ο σύλλογος της Ιντιανάπολις μένει πέμπτος.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκτός από το μεγάλο «ραντεβού» ο Μάτι Λι