Γρήγορη παραίτηση για Μπλέιζερς

Τραυματίστηκε νωρίς ο Μάρκους Κάμπι και οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς υπέστησαν «βαριά» ήττα με 92-75 από τους Ιντιάνα Πέισερς.

Ο βασικός σέντερ των Μπλέιζερς χτύπησε τον ώμο του σε προσπάθεια για σουτ στο πρώτο 12λεπτο και δεν επέστρεψε στην αναμέτρηση. Έτσι οι φιλοξενούμενοι υποχρεώθηκαν να χρησιμοποιήσουν χαμηλότερα σχήματα στο «Bankers Life Fieldhouse», πάνω στα οποία οι Πέισερς κυριάρχησαν.

Το ημίχρονο έληξε 48-38, αλλά οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τρίτο 12λεπτο αποφασισμένοι να «καθαρίσουν». Πέτυχαν ακριβώς αυτό, με τον Λουίς Άμουντσον να σημειώνει 21 πόντους με 10/11 σουτ σε 23:20 προερχόμενος από τον πάγκο! Οι Τζορτζ Χιλ, Πολ Τζορτζ και Ντάνι Γκρέιντζερ ακολούθησαν με 11 πόντους ο καθένας, ενώ ο Ντέιβιντ Ουέστ είχε δέκα πόντους και δέκα ριμπάουντ.

Οι βασικές πεντάδες των δύο ομάδων έμειναν στον πάγκο στην τέταρτη περίοδο, αφού ο αγώνας είχε κριθεί. Το μόνο που κατέφερε η ομάδα του Πόρτλαντ ήταν να μετατρέψει το -29 σε -17, αλλά αυτό ελάχιστα βελτίωσε την άσχημή της εικόνα.

Με το ρεκόρ καριέρας του Αμούντσον και τις 24 ασίστ (έναντι πέντε των Μπλέιζερς), οι Πέισερς διέκοψαν αρνητικό τους σερί τεσσάρων αγώνων. Έτσι προωθήθηκαν στο 24-16 και υποχρέωσαν τους ουραγούς της Northwest στην 22η ήττα τους σε 42 ματς.

Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)