«Ξέσπασμα» για τους Τζαζ

Με επιμέρους 30-13 στο τέταρτο 12λεπτο, οι Γιούτα Τζαζ επιβλήθηκαν με 105-90 των Ντιτρόιτ Πίστονς.

Οι ουραγοί της Central έφθασαν στο «EnergySolutions Arena» με τρεις σερί νίκες και σκόπευαν να συνεχίσουν το σερί, παρά την αρνητική τους παράδοση στο Σολτ Λέικ. Μάλιστα βρέθηκαν μπροστά με 77-75 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου, ενώ είχαν πάρει το προβάδισμα πάμπολλες φορές προγενέστερα.

Ωστόσο, οι Τζαζ έφτασαν γρήγορα στο 85-82 με διαδοχικά τρίποντα του Σι Τζέι Μάιλς, πριν ισοφαρίσουν τα «πιστόνια» σε 87-87. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 11-2 με πρωταγωνιστή τον Αλ Τζέφερσον, το οποίο καθόρισε τελικά τον νικητή της αναμέτρησης.

Ο σέντερ των γηπεδούχων άθροισε 33 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, ενώ ο Μάιλς είχε 15 πόντους με 3/4 τρίποντα. Ακόμα, ο Ντέβιν Χάρις σημείωσε 19 πόντους και ο Πολ Μίλσαπ δώδεκα. Ο Ρόντνι Στάκι έφθασε μεν στους 29 με 10/17 σουτ για τους Πίστονς, αλλά δεν είχε την απαραίτητη συμπαράσταση από τους συμπαίκτες του που έχασαν την επαφή με το σκορ μονάχα στα τελευταία λεπτά.

Πλέον, οι ουραγοί της Northwest έχουν είκοσι νίκες σε 41 αγώνες. Άλλωστε επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα ύστερα από δύο ήττες και απέχουν πλέον 1.5 επιτυχία από την προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Την 27η τους ήττα σε 42 ματς υπέστησαν τα «πιστόνια» που βρέθηκαν 3.5 επιτυχίες μακριά από την οκτάδα της Ανατολής.

Από το 2002 έχουν να κερδίσουν οι Πίστονς στο Σολτ Λέικ, διάστημα στο οποίο έχουν δώσει εννέα αγώνες. Από την πλευρά του, ο Ράτζα Μπελ ξεκίνησε μεν βασικός, ύστερα από τα προβλήματα που είχε με τον προπονητή του, Ταϊρόν Κόρμπιν, αλλά πέτυχε μόλις ένα πόντο.