Πέρασε... πάλι ο νόμος του Ρόουζ

Έξι σερί ήττες έχουν πλέον οι Νιου Γιορκ Νικς, καθώς «λύγισαν» κόντρα στους Σικάγο Μπουλς με σκορ 104-99.

Όλα τα μέλη της βασικής πεντάδας των Νικς είχαν τουλάχιστον δώδεκα πόντους, αλλά κανένα από αυτά, ούτε ο Τζέρεμι Λιν, μπόρεσαν να ανακόψουν τον ρυθμό του Ντέρικ Ρόουζ, ειδικά στο τέταρτο 12λεπτο. Συγκεκριμένα, ο all-star πλέι-μέικερ πρωταγωνίστησε σε ένα ακόμα παιχνίδι των «ταύρων» σημειώνοντας 32 πόντους με 12/29 σουτ, αν και δέχθηκε... έξι μπλοκ.

Οι Νεοϋορκέζοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ για αρκετή ώρα στο «United Center», αλλά στο τέλος υπέκυψαν. Πέρα από τους 32 πόντους του Ρόουζ, οι Νικς υπέφεραν στα ριμπάουντ, μαζεύοντας 38 έναντι των 56 των «ταύρων». Δεκατρία από αυτά «συλλέχθηκαν» από τον Ταζ Γκίμπσον, ο οποίος είχε επίσης 15 πόντους.

Στους 15 σταμάτησε επίσης ο Καρλος Μπούζερ, στους 12 ο Γιοακίμ Νοά και στους 11 ο Ρόνι Μπρούερ. Εκτός αποστολής έμειναν πάλι οι Λουόλ Ντενγκ, Ρίτσαρντ Χάμιλτον και Σι Τζέι Ουότσον.

Από την άλλη, ο Καρμέλο Άντονι «έγραψε» 21 πόντους, ο Αμάρε Στουντεμάιρ είκοσι, ο Λιν 15, ο Τάισον Τσάντλερ 13 και ο Λάντρι Φιλντς δώδεκα. Πάντως, οι Άντονι και Στουντεμάιρ «σίγησαν» στην τέταρτη περίοδο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή του σκορ και αποσπάστηκαν πριν τελειώσει ο αγώνας.

Με την δέκατη τους νίκη σε 11 παιχνίδια, οι πρωτοπόροι της Central άθροισαν 35 σε 43, αντίστοιχα, από την αρχή της regular season. Οι Νικς, όμως, γνώρισαν την 24η τους ήττα σε 42 ματς και πλέον μοιράζονται την όγδοη θέση της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ  με τους Μιλγουόκι Μπακς.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι