Εύκολα οι Πίστονς, νοκ άουτ ο Καλντερόν

Συνέχισαν το θετικά αποτελέσματα οι Ντιτρόιτ Πίστονς κερδίζοντας με 105-86 τους Τορόντο Ράπτορς, ενώ ο Χοσέ Καλντερόν γύρισε τον δεξιό του αστράγαλο.

«Κατάρα» έχει πέσει στους Ισπανούς του ΝΒΑ, καθώς μετά τον Ρίκι Ρούμπιο, ήλθε η σειρά του Χοσέ Καλντερόν να υποστεί τραυματισμό. Στο δεύτερο 12λεπτο, ενώ οι Ράπτορς είχαν ήδη μείνει πίσω με 51-27, ο 29χρονος πλέι-μέικερ πάτησε το πόδι του Μπράντον Νάιτ διανύοντας την έκταση του αγωνιστικού χώρου και έπεσε άμεσα στο παρκέ. Ο Καλντερόν μεταφέρθηκε υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια και δεν επέστρεψε.

Την Κυριακή (11/03) θα ακολουθήσουν οι απαραίτητες εξετάσεις, ώστε να καθοριστεί η σοβαρότητα του τραυματισμού. Εν τω μεταξύ, ο καναδικός σύλλογος είχε ήδη παραδοθεί στις ορέξεις των «πιστονιών» που έχουν κερδίσει 11 από τα 17 τελευταία τους παιχνίδια.

Με 15 πόντους του Νάιτ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 37-14 μπροστά στους 16,090 θεατές που βρέθηκαν στο «Palace of Auburn Hills». Ακολούθησε το 61-37 της ανάπαυλας και το +31 του δεύτερου ημιχρόνου. Έτσι οι Πίστονς πήραν εκδίκηση για την προγενέστερη ήττα τους από τους Ράπτορς με είκοσι πόντους.

Η όγδοη επιλογή του φετινού ντραφτ έφτασε στους 19 πόντους, αλλά όλοι ήταν στο πρώτο ημίχρονο. Είκοσι συμπλήρωσε ο έτερος βασικός γκαρντ των γηπεδούχων, Ρόντνι Στάκι. Ακόμα, ο Γιόνας Γιερέμπκο σημείωσε 13, ο Τζέισον Μάξιελ δώδεκα, ο Γκρεγκ Μονρό 11 και Ταϊσόν Πρινς δέκα.

Από την άλλη, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν έφτασε στους 15, ενώ οι Τζέριντ Μπέιλες και Λεάντρο Μπαρμπόσα σημείωσαν από δώδεκα. Έτσι, οι Ράπτορς υποχώρησαν στην τελευταία θέση της Atlantic συμπληρώνοντας 27 ήττες σε σαράντα αγώνες, ενώ οι Πίστονς βρέθηκαν 3.5 επιτυχίες μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ με την 15η τους νίκη σε 41 ματς.

Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι