Με... παγκίτες οι 76ερς

Ξεπέρασαν το νωθρό τους ξεκίνημα και οι Φιλαδέλφεια 76ερς επιβλήθηκαν με 104-91 των Γιούτα Τζαζ.

Στο πρώτο 12λεπτο, οι Τζαζ προηγήθηκαν με 12-6 και στο δεύτερο με 34-29, αλλά κάπου εκεί οι πρωτοπόροι της Atlantic πήραν μπροστά με τους Λου Ουίλιαμς και Θάντεους Γιανγκ, ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό, να σημειώνουν από 21 πόντους ο καθένας.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 49-47 υπέρ των «σίξερς» και ένα 16-7 στην αρχή του δεύτερου «άνοιξε» υπέρ τους την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πάλι στους τέσσερις πόντους, αλλά έχασαν άμεσα την επαφή με το σκορ.

Άλλωστε, οι δύο προαναφερόμενοι αναπληρωματικοί των 76ερς συνέχισαν να πετυχαίνουν καλάθια. Ακόμα, ο Έβαν Τέρνερ και ο Τζρου Χολιντέι είχαν από 16 πόντους, ενώ ο Αντρέ Ιγκουαντάλα συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις με 5/5 σουτ, δέκα πόντους, δέκα ασίστ και επτά ριμπάουντ.

Από την άλλη ο Πολ Μίλσαπ πέτυχε 15 πόντους, ο Αλ Τζέφερσον 14, ο Ντέρικ Φέιβορς 14 και ο Γκόρντον Χέιγουορντ 13. Ακόμα, ο Ντέβιν Χάρις έμεινε στους δέκα πόντους, αν και πέτυχε οκτώ στο πρώτο μέρος.

Δύο σερί νίκες συμπλήρωσε η ομάδα της Φιλαδέλφειας, αφού προηγήθηκε ο θρίαμβος της με τους Μπόστον Σέλτικς. Έτσι έφτασε στο 24-17.

Από την άλλη, οι Τζαζ υπέστησαν την 20ή τους ήττα σε 39 ματς. Μάλιστα απώλεσαν σερί δύο εκτός έδρας επιτυχιών, αν και έχουν μόλις πέντε φέτος συνολικά.

Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ, δε θα αγωνιστεί με Περιστέρι
Παναθηναϊκός AKTOR: Συγχαρητήρια στο Περιστέρι