«Άρχοντας» ο Έρβινγκ στο Ντένβερ

Ένα νικητήριο λέι-απ του Κάιρι Έρβινγκ καθόρισε το τελικό 100-99 των Κλίβελαντ Καβαλίερς στην έδρα των Ντένβερ Νάγκετς.

Ο κομισάριος του ΝΒΑ, Ντέιβιντ Στερν, ήταν ανάμεσα στους 16,000 θεατές που βρέθηκαν στο «Pepsi Center» και παρακολούθησε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Συγκεκριμένα, το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Έρβινγκ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Άλλωστε ο Τάι Λόουσον αστόχησε στο τελευταίο σουτ των Νάγκετς.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πάλι τον Κώστα Κουφό στη διάθεσή τους, ενώ εκτός παρέμειναν επίσης οι Τιμοφέι Μοζγκόφ και Ρούντι Φερνάντεθ. Όλοι οι παραπάνω αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.

Πάντως το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο 12λεπτο, στο οποίο η πρώτη επιλογή του φετινού ντραφτ σημείωσε δέκα από τους 18 του πόντους οδηγώντας τους «καβς» σε σημαντική νίκη. Μάλιστα αντιμετώπισε έναν «ψυχωμένο» Λόουσον στον «άσο», ο οποίος έχει επίσης έφεση στα κρίσιμα λεπτά των παιχνιδιών τις τελευταίες μέρες, παράδοση που... διακόπηκε.

Συνολικά για τους νικητές ξεχώρισε ο Αντουάν Τζέιμισον που έφτασε στους 33 πόντους με 11/21 σουτ. Ακόμα ο Αλόνσζο Γκι είχε 19 πόντους. Από την άλλη ο Αλ Χάρινγκτον πέτυχε 22 πόντους, ο Λόουσον 18, ο Αντρέ Μίλερ 16, ο Άαρον Αφλάλο 13 και ο Νενέ, ο οποίος διαμόρφωσε το 99-98, είχε επίσης 13 πόντους.

Έτσι επανήλθαν στις επιτυχίες οι Καβαλίερς έπειτα από έξι διαδοχικές ήττες που τους έφεραν σε μειονεκτική θέση στην κατάταξη της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Πλέον έχουν 14 νίκες σε 37 παιχνίδια και απέχουν τρεις επιτυχίες από την προνομιούχα οκτάδα του προαναφερόμενου γεωγραφικού γκρουπ.

Από την άλλη, οι Νάγκετς απώλεσαν νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων υποχωρώντας στο 22-18. Αυτός ο απολογισμός αφήνει την ομάδα του Ντένβερ στην έβδομη θέση της Δύσης.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι