Δεύτερο... στραπάτσο για Λέικερς

Αφού... δίχασαν το κοινό στο «Verizon Center», οι Λος Άντζελες Λέικερς υπέστησαν ήττα με 106-101 από τους ψυχωμένους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς.

Οι 20,282 θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό της αμερικάνικης πρωτεύουσας άρχισαν με συνθήματα υπέρ του Κόμπι Μπράιαντ, αλλά κατέληξαν σε ιαχές υπέρ των Ουίζαρντς. Η αλλαγή καταγράφηκε όταν διαπίστωσαν ότι υπάρχει το ενδεχόμενο... νίκης.

Άλλωστε οι «λιμνάνθρωποι» προηγήθηκαν με 64-49 στο ημίχρονο, αλλά καταποντίστηκαν στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης σημειώνοντας μόλις 37 πόντους και δεχόμενοι εξήντα. Η ανατροπή του σκορ ολοκληρώθηκε στο τέταρτο 12λεπτο, όταν ο «Μάμπα» έχασε εντελώς την επαφή με το αντίπαλο καλάθι και συμπλήρωσε 9/31 σουτ και τριάντα πόντους.

Την ίδια ώρα, ο Ρότζερ Μέισον σημείωσε τρία από τα τέσσερα τρίποντα του και έφτασε στους 14 πόντους. Ο Νικ Γιάνγκ, αν και είχε 1/9 τρίποντα, έφτασε στους 19 πόντους, ο Τρέβορ Μπούκερ πέτυχε 18 και μάζεψε 17 ριμπάουντ, ενώ στους 14 πόντους σταμάτησαν, πέρα από τον Μέισον, οι Τζόρτναν Κρόφορντ και Κεβίν Σεραφέν.

Από την άλλη, οι Άντριου Μπάινουμ και Πάου Γκασόλ είχαν από 19 πόντους, άθροισαν πέντε μπλοκ και 21 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετοί. Άλλωστε, οι «μάγοι» επικράτησαν με 51-42 στη μάχη των ριμπάουντ και οι δικοί τους γκαρντ αποδείχθηκαν περισσότερο αποτελεσματικοί στις κρίσιμες φάσεις.

Πλέον, οι «πρωτευουσιάνοι» έχουν εννέα νίκες σε 38 ματς κερδίζοντας για πρώτη φορά την ομάδα της «πόλης των αγγέλων» από το... 2006. Την ίδια ώρα, οι Λέικερς υποχώρησαν στο 23-16 και έμειναν μισή επιτυχία πίσω από το ρετιρέ της Pacific, στο οποίο είναι μόνοι, για τώρα τουλάχιστον, οι Λος Άντζελες Κλίπερς.

Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι