Τραυματισμός Ουέιντ στη «30άρα» των Χιτ

Επέστρεψε ο Κρις Μπος, οι Μαϊάμι Χιτ συνέτριψαν με 108-78 τους Νιου Τζέρζεϊ Νετς, αλλά ο Ντουέιν Ουέιντ αποχώρησε τραυματισμένος από τον αγώνα.

Μπροστά σε 19,600 θεατές που βρέθηκαν στο «AmericanAirlines Arena» επανήλθε στη δράση ο Μπος και επανέφερε τους Χιτ σε... τροχιά νικών. Ωστόσο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ουέιντ γύρισε τον δεξιό του αστράγαλο και δεν επέστρεψε, ενώ είχε σημειώσει 13 πόντους και  οι πρωτοπόροι της Southeast είχαν ήδη εξασφαλίσει διαφορά... ασφαλείας.

Ένα θετικό και ένα αρνητικό, λοιπόν, για τους Χιτ. Ακόμα, ο Λεμπρόν Τζέιμς σταμάτησε στους 21 πόντους με τρεις από αυτούς να προέρχονται από σουτ από το... κέντρο. Από την πλευρά του, ο Μπος σημείωσε είκοσι πόντους, ο Νόρις Κόουλ 13 και ο Σέιν Μπάτιερ 11 με 3/5 τρίποντα.

Για τους Νετς, ο Ντερόν Ουίλιαμς είχε 16 πόντους, ο Μάρσον Μπρουκς δώδεκα και ο Ζοάν Πέτρο 11. Συνολικά οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο 37.3% στα σουτ, ενώ μάζεψαν μόλις 29 ριμπάουντ, έναντι των 43 των Χιτ. Άλλωστε είχαν «παραδοθεί» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Έτσι οι ουραγοί της Atlantic υπέστησαν την 27η τους ήττα σε 39 ματς. Από την άλλη, ο σύλλογος της Φλόριντα ανήλθε στο 29-9 διακόπτοντας αρνητικό σερί δύο αγώνων.