«Κατάρρευση» των Μάτζικ στο Σάρλοτ

Απρόσμενη ήττα με 100-84 γνώρισαν οι Ορλάντο Μάτζικ στο «Time Warner Cable Arena» από τους ουραγούς, Σάρλοτ Μπόμπκατς.

Ο Μπίσμακ Μπιγιόμπο επέστρεψε στην σύνθεση των Μπόμπκατς ύστερα από απουσία δύο παιχνιδιών. Ο rookie σέντερ, αν και αντιμετώπισε τον... Ντουάιτ Χάουαρντ, τελείωσε τον αγώνα με δέκα πόντους, 15 ριμπάουντ και επτά μπλοκ! Αν μη τι άλλο, ο 19χρονος Κονγκολέζος ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στον αριστερό του ώμο.

Πρέπει να σημειωθεί πως ο Μπιγιόμπο είχε 11 πόντους και δέκα ριμπάουντ στις 17 Ιανουαρίου, πάλι απέναντι στον Χάουαρντ, στο καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του στον «μαγικό» κόσμο. Πλέον ξεπέρασε αυτή την επίδοση.

Μάλιστα αυτή την φορά υποχρέωσε σε ήττα την ομάδα του Σαν Βαν Γκάντι, ο οποίος ένιωσε έντονες ενοχλήσεις στο στήθος του 24 ώρες πριν τον αγώνα της ομάδας του στο Σάρλοτ. Αυτός κατάφερε να παρευρεθεί στο ματς, παρά τα προβλήματα υγείας, αλλά οι Μάτζικ... ξέχασαν να κατέβουν στην τέταρτη περίοδο...

Σε αυτό το χρονικό διάστημα οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 13 πόντους. Έτσι το υπέρ τους 48-43 στην ανάπαυλα έκανε οριστικά... φτερά. Άλλωστε οι Μπόμπκατς είχαν προηγηθεί με 72-71 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου, πριν μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά και πετύχουν την πέμπτη τους φετινή νίκη.

Στο μεταξύ, ο Πολ Σίλας, προπονητής των γηπεδούχων αποβλήθηκε στο δεύτερο 12λεπτο. Σε αυτό το σημείο η ομάδα του ήταν πίσω με 18 πόντους!

Ο Κόρεϊ Μαγκέτι αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 29 πόντους, ο Τζέραλντ Χέντερσον είχε 19, ο Κέμπα Ουόλκερ δέκα συν οκτώ ασίστ, ο Ντι Τζέι Όγκουστιν οκτώ συν οκτώ ασίστ και ο Μπάιρον Μάλινς οκτώ συν 13 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Χάουαρντ πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ, ενώ ο Ράιαν Άντερσον έφτασε στους 14 πόντους με 2/10 τρίποντα. Στους 14 σταμάτησε επίσης ο Τζέι Τζέι Ρέντικ με 4/7 τρίποντα, αλλά οι υπόλοιποι παίκτες των Μάτζικ... έσπασαν το αντίπαλο καλάθι.

Πλέον, οι ουραγοί της Southeast, της ανατολικής περιφέρειας της λίγκας και της συνολικής κατάταξης έχουν πέντε νίκες σε 36 ματς. Οι Μάτζικ, μοιραία, υποχώρησαν παράλληλα στο 25-15.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ