Έπιασαν... δουλειά οι Μπλέιζερς

Αρνητικό σερί τριών παιχνιδιών ήταν αρκετό για τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, οι οποίοι επικράτησαν πολύ πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 86-74 των Νιου Ορλίνς Χόρνετς.

Άλλωστε σε περίπτωση ήττας, η φιλόδοξη ομάδα του Πόρτλαντ θα υποχωρούσε για πρώτη φορά φέτος στην τελευταία θέση της Northwest. Τελικά «ξέσπασε» στο τρίτο 12λεπτο, δημιούργησε διαφορά «ασφαλείας» και πήρε την 19η νίκη της σε 38 ματς. Αυτή η επίδοση φέρνει τους Μπλέιζερς 2.5 επιτυχίες μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της Δύσης.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 6/22 τρίποντα, αλλά συνέτριψαν τους αντιπάλους τους στα ριμπάουντ, όταν το παιχνίδι ήταν ακόμα υπό διεκδίκηση, και τους περιόρισαν στους δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο. Έτσι η διαφορά ξεπέρασε τους είκοσι πόντους και το υπόλοιπο παιχνίδι είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Νικολά Μπατούμ σημείωσε 19 πόντους, ο Τζέραρντ Ουάλας 13, ο Ουέσλι Μάθιους δώδεκα, Ρέιμοντ Φέλτον δώδεκα συν δέκα ασίστ και ο Λα Μάρκους Όλντριντζ δέκα συν 11 ριμπάουντ. Οι... παραγωγές έμειναν χαμηλά, αφού η θετική αμυντική λειτουργία στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου επέτρεψε το μοίρασμα του χρόνου συμμετοχής ανάμεσα στους 13 διαθέσιμους παίκτες.

Από την πλευρά τους, οι Χόρνετς μείωσαν μεν την διαφορά σε... ανθρώπινα επίπεδα, αλλά δεν απέφυγαν την 29η τους ήττα σε 38 ματς. Για τους ουραγούς της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ «διασώθηκε» ο Μάρκο Μπελινέλι με 18 πόντους.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.