«Πυροβολεί» ο Έλις στην πρωτεύουσα

Μεγάλη και εύκολη νίκη πέτυχαν οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς με 120-100 στην αμερικανική πρωτεύουσα σε βάρος των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς.

Οι «πολεμιστές», άλλωστε, έχουν συνηθίσει τους οπαδούς τους σε μεγάλα σκορ, όταν έχουν... κέφια. Στο «Verizon Center», μπροστά σε 17,843 θεατές, ο Μόντα Έλις είχε 10/16 και 23 πόντους, αν και δεν αγωνίστηκε στο τέταρτο 12λεπτο.

Άλλωστε, οι Ουόριορς είχαν ήδη εξασφαλίσει διαφορά... ασφαλείας με 41 πόντους στο πρώτο 12λεπτο, 65-51 στο ημίχρονο και 89-71 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου. Πέρα από τον Έλις, ο Ντέιβιντ Λι συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις με 13 πόντους και δέκα ριμπάουντ, ενώ ο Κλέι Τόμπσον πέτυχε 18 πόντους με 4/5 τρίποντα, ο Έκπε Ούντοχ 17, ο Στέφεν Κάρι δώδεκα στην εννιάλεπτη επιστροφή του στα παρκέ και ο Μπράντον Ρας δέκα. Συνολικά, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε 15 από τα 23 τρίποντα που επιχείρησαν!

Από την άλλη, ο Νικ Γιάνγκ σημείωσε 25 πόντους, ο Τζον Ουόλ είκοσι συν 14 ασίστ και ο Τρέβορ Μπούκερ 14. Double-double πέτυχε ο σέντερ, Τζαβέιλ Μακ Γκι, με δέκα πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Έτσι, η ομάδα του Όκλαντ κατέγραψε την 15η της νίκη σε 35 αγώνες, αλλά μόλις την έκτη της σε 17 εκτός έδρας ματς. Από την πλευρά τους, οι «μάγοι» υπέστησαν την 29η τους ήττα σε 37 αγώνες.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!