Φουλ για πλέι οφ οι Σανς

Στην τρίτη διαδοχική νίκη τους έφθασαν οι Φοίνιξ Σανς, που κέρδισαν με 96-88 τους Σακραμέντο Κινγκς και πλησίασαν στις τρεις επιτυχίες τα πλέι οφ.

Είναι η πρώτη φορά από το 2002 που κατάφεραν να ανατρέψουν διαφορά δέκα και πλέον πόντων σε τρία συνεχόμενα παιχνίδια τους, ενώ το 3-0 αποτελεί το μεγαλύτερο φετινό σερί τους. Οι Σανς έτρεξαν στην επανάληψη επί μέρους σερί 50-36, με το Στιβ Νας να έχει 19 πόντους, το Μάρτσιν Γκορτάτ να σκοράρει 14π. και να κάνει ρεκόρ σεζόν με 17 ριμπάουντ και τον Τζάρεντ Ντάντλεϊ να βάζει τους οκτώ από τους 14 πόντους του στην τελευταία περίοδο.

Οι Κινγκς σούταραν με ποσοστό ευστοχίας στο δεύτερο ημίχρονο μόλις 33%. Ο Μάρκους Θόρντον αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 23 πόντους (9/23 σουτ εντός παιδιάς), ενώ είχε και εφτά ριμπάουντ, ο Ταϊρίκ Έβανς είχε 8/18 και ο Ντε Μάρκους Κάζινς 16 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ήταν αδύνατο να βρει ρυθμό και ο Αϊζάια Τόμας, που έμεινε στους 8 πόντους με 3/13. Ο έτερος ρούκι, Τζιμέρ Φρέντετ, έμεινε άποντος στα δέκα λεπτά που χρησιμοποιήθηκε.

Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι