«Μίλησε» ο Ρόουζ

Βάζοντας καθοριστικούς πόντους στο τέλος κάθε περιόδου, ο Ντέρικ Ρόουζ οδήγησε τους Σικάγο Μπουλς στη νίκη επί των Φιλαδέλφεια Σίξερς με 96-91.

Ο 23χρονος πλέι μέικερ έμεινε στο παρκέ του «Wells Fargo Center» για 42', ισοφαρίζοντας το φετινό ρεκόρ του στους πόντους με 35 (12/23 σουτ εντός παιδιάς), συν οκτώ ασίστ, τέσσερα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο κι άλλο ένα κόψιμο. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με ποσοστό ευστοχίας 47,6% (και 43,8% στα τρίποντα), τη στιγμή που οι παίκτες της Φιλαδέλφειας αδυνατούσαν να βρουν στόχο (39,2% στα σουτ εντός παιδιάς και μόλις 9,1% στα τρίποντα, με 1/11). Μοιραίος στάθηκε ο Αντρέ Ιγκουαντάλα, που έχασε δύο κρίσιμα τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Έμεινε στους 14 πόντους, όσους είχαν τόσο ο Έλτον Μπραντ (μαζί με 13 ριμπάουντ και πέντε ασίστ), αλλά και ο προερχόμενος από τον πάγκο Νίκολα Βούτσεβιτς.

Οι «ταύροι» πήραν εκδίκηση για την ήττα τους στον προηγούμενο αγώνα τους με τους Σίξερς, φθάνοντας στην έκτη σερί επιτυχία τους, η οποία τους απέσπασε στην κορυφή της Ανατολής, δύο νίκες μπροστά από τους Μαϊάμι Χιτ. Ο Γιοακίμ Νοά έκανε ρεκόρ σεζόν με 18 ριμπάουντ, ενώ ο Σι Τζέι Ουότσον υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, αλλά επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο, για να πλαισιώσει το Ρόουζ.

Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος
Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ