«Νόμος» ο Τζος Σμιθ στην Ατλάντα

Αν και είχε απέναντί τον «καυτό» Κέβιν Ντουράντ, ο Τζος Σμιθ οδήγησε τους Ατλάντα Χοκς στο 97-90 επί των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Αν μη τι άλλο, το βασικό «τεσσάρι» των Θάντερ έχει συμβάλει τα μέγιστα στην καταπληκτική φετινή πορεία της ομάδας του. Στο «Philips Arena», μπροστά σε 18.087 θεατές, σημείωσε 35 πόντους, αλλά αυτά δεν ήταν αρκετά απέναντι στους τριάντα του Τζος Σμιθ.

Ο 26χρονος Αμερικανός φόργουρντ των «γερακιών» ανέλαβε προσωπικά τον αγώνα διαμορφώνοντας με διαδοχικά καρφώματα το 87-79, 4:43 πριν την λήξη. Παράλληλα μάζεψε επτά από τα δώδεκα ριμπάουντ του στην τέταρτη περίοδο, υποχρέωσε τον προαναφερόμενο αντίπαλο του σε κρίσιμο λάθος στο 3:04 και έφερε το σκορ στο 92-88 με εύστοχο τρίποντο, δύο λεπτά πριν το τέλος.

Συνολικά άγγιξε το... άριστο και πήρε σχεδόν... μόνος του την 22η φετινή νίκη των Χοκς. Ακόμα ο Τζεφ Τιγκ τον ακολούθησε με 16 πόντους. Πέρα από τους 35 του Ντουράντ, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, του οποίου η συμμετοχή ήταν αμφίβολη, σημείωσε 25 πόντους, αλλά το σερί επτά νικών των πρωτοπόρων του ΝΒΑ πέρασε στην... ιστορία.

Πλέον έχουν ρεκόρ νικών-ηττών, 29-8. Πάντως παραμένουν 3.5 επιτυχίες μπροστά από τους Σαν Αντόνιο Σπερς στην «κούρσα» της δυτικής περιφέρειας της λίγκας. Από την άλλη, η ομάδα της Ατλάντα έφτασε στο 22-15 και έμεινε στην έκτη θέση της Ανατολής.

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση