Τετραπλό «καθάρισμα» για Μάτζικ

Για τέταρτη φορά σε διάστημα 22 ημερών, οι Ορλάντο Μάτζικ επικράτησαν των Μιλγουόκι Μπακς, με το σκορ να διαμορφώνεται ευκολότερα αυτή τη φορά στο 114-98.

Στα πρώτα τρία παιχνίδια, οι Μάτζικ ανέτρεψαν το σκορ στο τέταρτο 12λεπτο. Μπροστά σε 18,846 θεατές στο «Amway», όμως, φρόντισαν να ολοκληρώσουν την τετραπλή σειρά φετινών παιχνιδιών με τα «ελάφια» με νίκη, αλλά χωρίς να απαιτηθεί ανατροπή.

Συγκεκριμένα, ο Ντουάιτ Χάουαρντ είχε 28 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ άλλοι πέντε παίκτες των γηπεδούχων ξεπέρασαν τους δέκα πόντους. Οι Μπακς έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τρίτο 12λεπτο, αλλά τότε ο προαναφερόμενος all-star σέντερ «άνοιξε» τη διαφορά με τη βοήθεια τρίποντων των συμπαικτών του.

Ο Τζέισον Ρίτσαρντσον είχε 18 πόντους, οι Χέντο Τούρκογλου και Ράιαν Άντερσον από 16, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 14, ο Κρις Ντουχόν δώδεκα, ενώ ο Τζαμίρ Νέλσον μοίρασε δέκα ασίστ. Από την άλλη, ο Μπράντον Τζένινγκς έφτασε στους 27 πόντους και ο Ερσάν Ιλιασόβα στους 18, αλλά η «παραγωγή» του σέντερ Ντρου Γκούντεν περιορίστηκε λόγω της καλής άμυνας και των φάουλ που χρεώθηκε ο 30άχρονος Αμερικανός.

Πλέον οι Μάτζικ έχουν απολογισμό νικών-ηττών, 24-14. Με αυτό βρίσκονται, για την ώρα, στην τρίτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Οι Μπακς, όμως, συμπλήρωσαν τρεις σερί ήττες και 23 συνολικά σε 37 ματς ευρισκόμενοι 4.5 επιτυχίες μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της Ανατολής.

Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός