Ομαδικοί οι Σανς με 17 ασίστ του Νας

Ένα θετικό τελείωμα στην τρίτη περίοδο αποδείχθηκε καταλυτικό και οι Φίνιξ Σανς επικράτησαν των Μινεσότα Τίμπεργουλφς με 104-95.

Ο Καναδός πλέι-μέικερ, Στιβ Νας, ήταν για άλλη μία βραδιά εξαιρετικός, αν και το μέλλον του στους «ήλιους» παραμένει αμφίβολο, καθώς του συμβόλαιο του 38χρονου αθλητή ολοκληρώνεται το επερχόμενο καλοκαίρι. Αυτός μοίρασε 17 από τις 27 ασίστ των Σανς, ενώ συνδύασε την θετική του εμφάνισή του με 13 πόντους. Ακόμα, ο «κολλητός» του, ο Γκραντ Χιλ ολοκλήρωσε την δική του προσπάθεια με είκοσι πόντους.

Εντούτοις, για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, μέχρι τα μέσα του τρίτου 12λεπτου, δηλαδή, οι «λύκοι» διατήρησαν τον έλεγχο του σκορ. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, όμως, ένα επιμέρους 13-4 έφερε τους Σανς μπροστά με 77-74. Η διαφορά πήρε διαστάσεις... ασφαλείας στο τελευταίο 12λεπτο και οι γηπεδούχοι πέτυχαν την 15η τους νίκη σε 35 παιχνίδια. Πρέπει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι έδωσαν το πρώτο τους ματς ύστερα από την ολιγοήμερη διακοπή για το ετήσιο All Star Game, ενώ οι «γουλφς» συμπλήρωσαν τρία σε ισάριθμα βράδια.

Πέρα από τους δύο... γερόλυκους που ξεχώρισαν, ο Μάρτσιν Γκόρτατ σημείωσε 17 πόντους, ο Σάνον Μπράουν δώδεκα, ο Τζάρεντ Ντάντλεϊ άλλους δώδεκα και ο Τσάινινγκ Φράι σταμάτησε στους 14 με 2/2 τρίποντα. Από την άλλη, ο Κέβιν Λοβ, ο οποίος επέστρεψε στη δράση, πέτυχε 23 πόντους και δέκα ριμπάουντ, ο Λουκ Ριντνάουρ 15 πόντους και οκτώ ασίστ, ο Ρίκι Ρούμπιο 13 πόντους, ο Ουές Τζόνσον δώδεκα και ο Μαρτέλ Ουέμπστερ 9. Μακριά από τις πρόσφατες τους επιβλητικές εμφανίσεις έμειναν οι Μάικλ Μπίσλι (3 π.) και Ντέρικ Ουίλιαμς (6 π.).

Έτσι, οι Τίμπεργουλφς υπέστησαν την 19η τους ήττα σε 37 ματς. Παράλληλα βρέθηκαν 1.5 επιτυχία μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ, την οποία πλησίασαν στις 3.5 επιτυχίες οι «ήλιοι».

Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ
Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ