Ακόμα βάζει τρίποντα ο Κλέιζα στη Νέα Ορλεάνη

Μία σπάνια εκτός έδρας νίκη πήραν οι Τορόντο Ράπτορς με σκορ 95-84 σε βάρος των Νιου Ορλίνς Χόρνετς.

Μετά από 11 πόντους των Ράπτορς στο τρίτο 12λεπτο, το οποίο αποτελεί την χειρότερη τους επίδοση για φέτος, ακολούθησαν 33 στο τέταρτο που είναι θετικό ρεκόρ για το ίδιο χρονικό διάστημα! Μάλιστα, ο Λίνας Κλέιζα σημείωσε τρία από τα πέντε του τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και ο καναδικός σύλλογος επικράτησε στο «New Orleans Arena» μπροστά σε 14,527 θεατές.

Συνολικά ο Λιθουανός φόργουρντ έφτασε στους 21 πόντους, όσους είχε επίσης ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν. Αυτοί ανέτρεψαν το 69-62 των Χόρνετς και έφτασαν στη νίκη μετά από πέντε διαδοχικές ήττες μακριά από το Τορόντο.

Ακόμα, ο Λεάντρο Μπαρμπόσα, ο οποίος ήταν αναπληρωματικός όπως ο Κλέιζα, έφτασε στους 15 πόντους, ενώ ο Χοσέ Καλντερόν σημείωσε δώδεκα με έξι ασίστ. Από τους Χόρνετς ξεχώρισε ο Μάρκο Μπελινέλι με 20 πόντους, ενώ ο σέντερ, Κρις Κέιμαν, είχε 17 πόντους συν δέκα ριμπάουντ.

Με 13 συνεχόμενα άστοχα σουτ στο τέταρτο 12λεπτο, οι ουραγοί της Southwest δύσκολα θα απέφευγαν την 27η τους ήττα σε 35 ματς. Από την άλλη, οι Ράπτορς πέτυχαν την 11η τους νίκη σε 35 αγώνες, αλλά παρέμειναν στην τελευταία θέση της Atlantic.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι