«Άρπαξε» τη νίκη ο Ουέστμπρουκ στην Φιλαδέλφεια

Την 13η τους εκτός έδρας νίκη κατέγραψαν οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με το 92-88 σε βάρος των Φιλαδέλφεια 76ερς.

Ο αγώνας στο «Wells Fargo» είχε όλα τα στοιχεία αναμέτρησης για τα play off, αν και οι δύο συγκεκριμένες ομάδες μπορούν να βρεθούν αντίπαλες μονάχα στον τελικό της post-season. Συγκεκριμένα, στα τελευταία λεπτά, αμφότερες οι ομάδες «έσπασαν» τα καλάθια, αλλά οι ατομικές εξάρσεις των Ράσελ Ουέστμπρουκ και Τζέιμς Χάρντεν με κρίσιμα ριμπάουντ και κλέψιμο, αντίστοιχα, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των πρωτοπόρων του ΝΒΑ.

Ο All-Star γκαρντ των «βροντών», μάλιστα, άθροισε 13 ριμπάουντ, πέρα από το τελευταίο, με το οποίο «άρπαξε» τη νίκη για λογαριασμό της ομάδας του, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Επίσης, ο Ουέστμπορυγκ σημείωσε 22 πόντους με 7/20 σουτ, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ είχε 23 με 7/18, αντίστοιχα. Με 16 πόντους και οκτώ ριμπάουντ συμπλήρωσε την καθιερωμένη τριάδα παραγωγικότητας των Θάντερ, ο Χάρντεν.

Από την άλλη, οι Αντρέ Ιγκουοντάλα και Τζρου Χολιντέι επέστρεψαν στις θετικές εμφανίσεις με 18 πόντους ο καθένας, αλλά δεν μπόρεσαν να υπερασπιστούν το +7 των 76ερς στην τέταρτη περίοδο. Στους 16 σταμάτησε ο Θάντεους Γιάνγκ, αν και ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα.

Το ημίχρονο έληξε 53-48 υπέρ των φιλοξενουμένων, αλλά οι «σίξερς» ολοκλήρωσαν το τρίτο 12λεπτο μπροστά στο σκορ με 67-63 διατηρώντας τέλεια αμυντική λειτουργία. Με τον ίδιο τρόπο, εντείνοντας δηλαδή την προσπάθειά τους στην άμυνα, «απάντησαν» οι πρωτοπόροι της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη.

Με αυτή ανήλθαν στο 28-7 και συμπλήρωσαν έξι διαδοχικές. Για την ώρα δεν έχουν αντίπαλο οι Θάντερ στην Δύση, αφού απέχουν 3.5 επιτυχίες από τους Σαν Αντόνιο Σπερς. Απεναντίας, οι κάτοχοι της πρώτης θέσης της Atlantic υποχώρησαν στο 21-15 με την έκτη τους ήττα στα επτά τελευταία τους παιχνίδια.

Ισπανία: Clasico από… χρυσάφι