«Έγραψε» πάλι ο Τόμας για τους Κινγκς

Μία ακόμα ηγετική εμφάνιση του Αϊσάια Τόμας στο δεύτερο ημίχρονο έφερε τους Σακραμέντο Κινγκς στο 103-96 επί των Γιούτα Τζαζ.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του «Pavilion» οι «βασιλιάδες» ισοφάρισαν σε 19-19 και 40-40, αλλά οι Τζαζ ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο μεγαλύτερο μέρος και κατέληξαν στο 47-44. Στο δεύτερο κομμάτι του ματς, όμως, ο Αϊσάια Τόμας πραγματοποίησε μία ακόμα θετική εμφάνιση και πρόσφερε τη νίκη στους «βασιλιάδες».

Η 30ή επιλογή του φετινού ντραφτ έχει δημιουργήσει, άλλωστε, παράδοση στα... δεύτερα ημίχρονα των αγώνων των Κινγκς. Αυτή τη φορά άθροισε 18 πόντους και 8 ασίστ, με 13 και έξι, αντίστοιχα, από αυτά να καταγράφονται στο δεύτερο 24λεπτο του ματς. Επομένως συνεχίζει την «εξόντωση» τον Τζίμερ Φρεντέτ, ο οποίος αποτέλεσε την δέκατη επιλογή του φετινού ντραφτ, αλλά ο συγκεκριμένος πλέι-μέικερ πρόσθεσε μία ακόμα αρνητική εμφάνιση στο παλμαρέ του με πέντε πόντους σε 8:24.

Άξιος συμπαραστάτης του Τόμας ήταν ο Μάρκους Θόρντον με 21 πόντους, ενώ οι περισσότεροι από τους 22 πόντους και 18 ριμπάουντ του Ντε Μάρκους Κάζινς καταγράφηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Ακόμα, ο Ταϊρίκ Έβανς είχε 13 πόντους και ο Τζέισον Τόμπσον δέκα.

Για τους Τζαζ ξεχώρισε ο Ντέβιν Χάρις με 18 πόντους συν επτά ασίστ, αλλά έχασε... κατά κράτος την «μάχη» του «άσου» στα κρίσιμα λεπτά. Ακολούθησαν οι Τζος Χάουαρντ με 15 πόντους, Σι Τζέι Μάιλς με 13, Αλ Τζέφερσον με 12, Αλέκ Μπαρκς με 11 και Γκόρντον Χέιγουορντ με άλλους 11.

Πλέον, οι ουραγοί της Pacific έχουν δώδεκα νίκες σε 34 ματς, με δύο συνεχόμενες επιτυχίες, αφού έκλεισαν το πρόγραμμα τους πριν το All Star Game με άλλο ένα «W». Απεναντίας, οι ουραγοί της Northwest υπέστησαν την 18η τους ήττα σε 33 παιχνίδια.

Πριν αρχίσει το παιχνίδι, πάντως, η οικογένεια των Κινγκς είχε άλλο λόγο να πανηγυρίσει. Συγκεκριμένα οι ιδιοκτήτες, Joe και Gavin Maloof, μαζί με τον δήμαρχο, Kevin Johnson, ανακοίνωσαν στους θεατές πως το σχέδιο περί κατασκευής νέου κλειστού στην πρωτεύουσα της Καλιφόρνια είναι έτοιμο να εγκριθεί, οπότε οι «βασιλιάδες» θα παραμείνουν στην πόλη.

Το Eurojackpot μοιράζει απόψε 120 εκατ. ευρώ  - Στις 21:15 η κλήρωση
Ολυμπιακός: Χωρίς Παπανικολάου κόντρα στην Μπαρτσελόνα - Ταξίδεψε στην Ισπανία ο Ουόκαπ
Γιώργος Λυγγερίδης: Τι περιλαμβάνει η δικογραφία - Η πορεία του «μαύρου» χρήματος
Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR