«Αγαπήθηκε» ο διαγωνισμός τρίποντων

Ο Κέβιν Λοβ κέρδισε τον Κέβιν Ντουράντ σε αγώνα... μπαράζ στον τελικό του διαγωνισμού τρίποντων του ΝΒΑ.

Ο φόργουρντ των Μινεσότα Τίμπεργουλφς απέδειξε πως παραμένει εύστοχος, ακόμα και όταν... βαραίνουν τα χέρια. Πέρασε από τον πρώτο γύρο, μαζί με τον Ντουράντ και τον κάτοχο του τίτλου, Τζέιμς Τζοόυνς με 18 πόντους, έμεινε στο 16-16 με τον αντίπαλό τους από τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ στον δεύτερο γύρο και επικράτησε με 17-14 στην τελική αναμέτρηση. Μάλιστα χρειάστηκε μπαράζ και στον πρώτο γύρο, το οποίο έληξε 5-4, για να αποκλείσει τον Μάριο Τσάλμερς των Μαϊάμι Χιτ που άθροισε επίσης 18 βαθμούς.

Στην τρίτη θέση περιορίστηκε ο «μπομπέρ» των Μαϊάμι Χιτ, Τζόουνς, ο οποίος παραχώρησε τον τίτλο του στον Λοβ, αν και πρώτευσε στον πρώτο γύρο με 22 βαθμούς. Άξια αναφοράς ήταν η παρουσία του Άντονι Μόροου, που αποκλείστηκε στα προκριματικά, με φανέλα του Ντράζεν Πέτροβιτς. Τέλος ο Ράιαν Άντερσον των «γηπεδούχων» Ορλάντο Μάτζικ έμεινε επίσης εκτός από τον πρώτο γύρο με 17 πόντους, ενώ το όριο πρόκρισης ήταν στους 18.

Τζόκοβιτς και Μπονμάτι θριάμβευσαν στα «Όσκαρ» των αθλητών - Αποκάλυψη ο Μπέλιγχαμ
Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς