Επανέκτησαν αυτοπεποίθηση οι Λέικερς

Μετά από τη «σκληρή» ήττα από τους Φίνιξ Σανς, οι Λος Άντζελες Λέικερς επιβλήθηκαν των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 103-92.

Στο πρώτο 12λεπτο οι «λιμνάνθρωποι» πέτυχαν επιμέρους σκορ 29-7 και με συνολικό 37-4  έφτασαν ταχύτατα στο... 37-7 στην δεύτερη περίοδο. Η διαφορά έμεινε σταθερά άνω του +20 μέχρι το δεύτερο ημίχρονο. Τότε, οι φιλοξενούμενοι τη μείωσαν εκμεταλλευόμενοι τη πρόωρη ξεκούραση των βασικών των Λέικερς, αλλά δεν έγιναν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Ο Κόμπι Μπράιντ σημείωσε 28 πόντους, ενώ οι Πάου Γκασόλ και Άντριου Μπάινουμ κατέγραψαν αμφότεροι double-double. Ο Ισπανός φόργουρντ σταμάτησε στους 16 πόντους και στα δώδεκα ριμπάουντ, ενώ ο σέντερ των Λέικερς στους 14 και στα 19, αντίστοιχα. Για τους Μπλέιζερς, οι Νικολά Μπατούμ και Λα Μάρκους Όλντριτζ είχαν από 18 πόντους ο καθένας, ενώ ο Τζαμάλ Κρόφορντ 15.

Πλέον, η ομάδα της «πόλης των αγγέλων» έχει ρεκόρ 19-13 και απόσταση μίας επιτυχίας από το ρετιρέ της Pacific. Από την άλλη, με τέσσερις ήττες σε έξι αγώνες, ο σύλλογος του Πόρτλαντ υποχώρησε στο 17-16 και στην τρίτη θέση της Northwest.

Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ
Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ