Επαναφορά με Τζέφερσον οι Τζαζ

Οι Γιούτα Τζαζ κέρδισαν με 114-100 τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς και επέστρεψαν στις επιτυχίες ύστερα από δύο διαδοχικές ήττες.

Ο Αλ Τζέφερσον σημείωσε 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Τζαζ άνοιξαν την διαφορά στο δεύτερο. Ο βασικός σέντερ των Τζαζ κατέληξε στους 34 πόντους, με 16/23 σουτ, δώδεκα ριμπάουντ, τρία κλεψίματα και ένα μπλοκ, αλλά χρειάστηκε την βοήθεια των συμπαικτών του, για να πάρει η ομάδα του τη νίκη μπροστά σε 18,719 θεατές στο EnergySolutions Arena του Σολτ Λέικ.

Συγκεκριμένα, ο Πολ Μίλσαπ είχε 14 πόντους συν δώδεκα ριμπάουντ, ο Αλέκ Μπαρκς 13 πόντους, ο Ντέβιν Χάρις 12, ο Ράτζα Μπελ 11 και ο Ντέρικ Φέιβορς 9. Στους πέντε πόντους έμεινε ο Γκόρντον Χέιγουορντ, του οποίου η συμμετοχή περιορίστηκε στα είκοσι λεπτά.

Από την άλλη, ο Τζον Ουόλ πέτυχε 24 πόντους και ο Τζαμάλ Κρόφορντ 21, αλλά οι «πρωτευουσιάνοι» δεν είχαν «απαντήσεις» στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Μεταξύ άλλων νικήθηκαν με επιμέρους σκορ 70-44 στους πόντους κοντά στο καλάθι.

Πλέον, οι Τζαζ έχουν ρεκόρ 15-14 με δώδεκα νίκες σε 17 εντός έδρας αγώνες. Οι «μάγοι», από την πλευρά τους, υπέστησαν την 24η ήττα τους σε 31 ματς.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ