Πάντα «ζεστοί» οι Πίστονς

Διορθώνουν σταδιακά το αρνητικό τους ρεκόρ οι Ντιτρόιτ Πίστονς και πιστοποίησαν την αγωνιστική τους άνοδο, για μία ακόμα φορά τις τελευταίες μέρες, επικρατώντας των Σακραμέντο Κινγκς με 114-108.

Ο Ρόντνι Στάκι έκανε το καλύτερο του φετινό παιχνίδι σημειώνοντας 36 πόντους, ενώ ο rookie, Μπράντον Νάιτ ακολούθησε με 23 πόντους και δέκα ασίστ. Έτσι τα «πιστόνια», τα οποία ξέφυγαν στο σκορ μόνο στην τέταρτη περίοδο, έχουν έξι νίκες στους οκτώ τελευταία τους αγώνες.

Ο προαναφερόμενος 25χρονος γκαρντ είχε 12/20 σουτ και 11/12 βολές, ενώ αποδείχθηκε ψύχραιμος στα λεπτά που κρίθηκε το παιχνίδι. Ακόμα, ο Ταϊσόν Πρινς τελείωσε το ματς με 22 πόντους και δέκα ριμπάουντ.

Για τους «βασιλιάδες» ξεχώρισε ο Ντε Μάρκους Κάζινς με 26 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Μάρκους Θόρντον σημείωσε 24. Γενικά, οι Κινγκς διατήρησαν τον έλεγχο στα τρία πρώτα 12λεπτα, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ και υπέκυψαν στη πίεση των Πίστονς στην τελευταία περίοδο.

Έτσι, οι ουραγοί της Pacific γνώρισαν την 20ή τους ήττα σε τριάντα αγώνες. Από την άλλη, η ομάδα του Ντιτρόιτ άθροισε δέκα νίκες σε 32 ματς.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι