Νίκη στο Πόρτλαντ για τους Κλίπερς

Ανέτρεψαν διαφορά 18 πόντων με σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και οι Λος Άντζελες Κλίπερς κέρδισαν με 74-71 τους Πόρλταντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Η ομάδα της «πόλης των αγγέλων» είχε έξι σερί ήττες στο Rose Garden. Μάλιστα, οι Μπλέιζερς προηγήθηκαν με 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και έμειναν μπροστά μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν ο Μο Ουίλιαμς (17 π.) πέτυχε το πρώτο... τρίποντο της βραδιάς για τους Κλίπερς. Μετά το 68-67, 3:44 πριν την λήξη, οι φιλοξενούμενοι δεν κοίταξαν πάλι... πίσω.

Στο πρώτο ημίχρονο, πάντως, οι Κλίπερς ήταν αγνώριστοι. Ο Νικολά Μπατούμ έφτασε στους 17 πόντους, με 15 από αυτούς στο πρώτο 12λεπτο, και καταγράφηκαν πρόωρα προβλήματα με φάουλ στους ψηλούς, οπότε οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +18. Όλα αυτά χωρίς τον Λα Μάρκους Όλντριντζ, ο οποίος δεν ξεπέρασε ακόμα τον τραυματισμό του στον αστράγαλο.

Το ημίχρονο στο Rose Garden έληξε 43-32 υπέρ του συλλόγου του Πόρλαντ. Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης άρχισε το... ξύλο στο παρκέ, κάτι που ευνόησε τους Κλίπερς. Άλλωστε, ο Μπλέικ Γκρίφιν (21 π., 14 ρ.), ο οποίος ήταν... μόνος στο πρώτο μέρος του ματς, πήρε βοήθειες από Κένιον Μάρτιν (6 π.) και Κρις Πολ (13 π.), οπότε το παιχνίδι γύρισε... ανάποδα.

Στους 19 πόντους περιορίστηκε ο Μπατούμ μετά το πολύ καλό του ξεκίνημα. Την ίδια συγκομιδή είχε ο Τζαμάλ Κρόφορντ, ενώ ο Ουέσλι Μάθιους ακολούθησε με 16. Οι τρεις παραπάνω δεν απέτρεψαν την τέταρτη διαδοχική εντός έδρας ήττα για την ομάδα του Πόρτλαντ.

Πλέον, οι Μπλέιζερς έχουν ρεκόρ 16-15 ολοκληρώνοντας σειρά τριών παιχνιδιών σε ισάριθμες βραδιές. Στην κορυφή της Pacific, με 2.5 επιτυχίες διαφορά από τους Λος Άντζελες Λέικερς, έμειναν οι Κλίπερς «ανεβαίνοντας» στο 19-9.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!