Η καλύτερη αρχή των Χιτ

Οι Μαϊάμι Χιτ ισοφάρισαν το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας τους κερδίζοντας με 114-96 τους Μιλγουόκι Μπακς στο Bradley Center.

Πλέον οι Χιτ έχουν ρεκόρ 22-7, το οποίο κατέγραψαν επίσης τις σεζόν 1996-97 και 2004-05 ύστερα από 29 παιχνίδια. Άλλωστε, ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε 35 πόντους, ενώ η ομάδα του ξέφυγε στο σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Μάλιστα, τα «ελάφια» είχαν ήδη κερδίσει δύο φορές φέτος την ομάδα της Φλόριντα, αλλά απόψε (ξημερώματα 14/02) δεν είχαν... απάντηση στα κέφια του «βασιλιά». Συγκεκριμένα, ο Λεμπρόν πέτυχε 16 από τους πόντους του στο τρίτο 12λεπτο, διάστημα στο οποίο άνοιξαν την διαφορά οι φιλοξενούμενοι.

Ακόμα, ο Ντουέιν Ουέιντ σημείωσε 22 πόντους και ο Μάριο Τσάλμερς 13. Στους οκτώ, με 3/8 σουτ, αλλά με τέσσερις ασίστ και επτά ριμπάουντ, έμεινε ο Κρις Μπος, ενώ ο Νόρις Κόουλ συμπλήρωσε δέκα πόντους. Για τους Μπακς «επιβίωσε» ο Κάρλος Ντελφίνο με 24 πόντους, ενώ οι Μπράντον Τζέινινγκς και Ντρου Γκούντεν είχαν από δώδεκα.

Πλέον, οι πρωτοπόροι της Atlantic έχουν διαφορά 3.5 επιτυχιών από τους Ατλάντα Χοκς και τεσσάρων από τους Ορλάντο Μάτζικ. Από την άλλη, ο σύλλογος του Μιλγουόκι υπέστη την 16η του ήττα σε 28 παιχνίδια και έμεινε στην τρίτη θέση της Central.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι