«Ρουκέτα» ο Έλις, εκτόξευσε τους Ουόριορς!

Έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Μόντα Έλις ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς επικράτησαν των Χιούστον Ρόκετς με 106-97 στο «ORACLE Arena», πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη τους στα τελευταία έξι παιχνίδια.

Τι και αν οι «ρουκέτες» επισκέφθηκαν το Όκλαντ έχοντας μπει σε τροχιά playoffs μετά και τις τρεις διαδοχικές νίκες, παρά τους 28 πόντους του εξαιρετικού για μία ακόμα φορά Κέβιν Μάρτιν ο οποίος είχε άξιο συμπαραστάτη τον Λουίς Σκόλα που πρόσθεσε άλλους 14, κατεβάζοντας και 13 ριμπάουντ, ο Έλις φρόντισε να… εκτοξεύσει τους «πολεμιστές»!

Με 14 έτσι πόντους, αλλά και αρκετή βοήθεια από τον πάγκο, ο 26χρονος γκαρντ μετέτρεψε το 23-29 της πρώτης περιόδου στο 48-44 υπέρ των γηπεδούχων, με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Μάρτιν στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο οποίος κράταγε τους φιλοξενούμενος στο παιχνίδι, η άμυνα τελικά των Ουόριορς κατάφερε στην τέταρτη περίοδο να τον σταματήσει (πέτυχε μόλις ένα καλάθι), την ίδια ώρα που ο Έλις αρνούταν πεισματικά να βάλει… χειροπέδες και με τρίποντο πέντε λεπτά πριν εκπνεύσει η αναμέτρηση, ανέβαζε τη διαφορά στους 10 (96-86). Όταν δε οι Ρόκετς επιχείρησαν και πάλι να μπουν στον αγώνα, ήταν αυτός που «έγραψε» το 105-97, με αποτέλεσμα τα εναπομείναντα 46 δευτερόλεπτα να λειτουργήσουν απλά ως σύμμαχος των γηπεδούχων.