«Μαγικό» ξέσπασμα από Ουίζαρντς στο Ντιτρόιτ!

Με ένα εκπληκτικό ξέσπασμα στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς επικράτησαν των Πίστονς με 98-77 μέσα στο «Palace» του Auburn Hills και έφυγαν από το Ντιτρόιτ με το ροζ φύλλο αγώνα για πρώτη φορά μετά τον Δεκέμβριο του 2007!

Η αναμέτρηση, μέχρι τα αρχίσουν τα «μαγικά» των φιλοξενούμενων ήταν ντέρμπι (61-59), παρά τα προγνωστικά που ήθελαν τα «πιστόνια» (μετρούσαν τέσσερις σερί νίκες) να είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί. Σαν να μην έφθανε ωστόσο αυτό, οι γηπεδούχοι από τους οποίους διεσώθη μόνο ο Μονρόε (27 πόντους, 6 ριμπάουντ), όχι μόνο δεν επιβεβαίωσαν τον τίτλο, αλλά βρισκόμενοι σε τραγική βραδιά, έφυγαν με μια βαριά ήττα στην πλάτη.

Οι «μάγοι»  μάλιστα είχαν δείξει από νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους, καθώς με 11/16 εύστοχα σουτ στην πρώτη περίοδο, έχτισαν μια διαφορά 8 πόντων (26-18), ωστόσο οι Πίστονς στη συνέχεια ισορρόπησαν την αναμέτρηση, για να κλείσει το ημίχρονο στην ισοπαλία (45-45).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, οι δυο ομάδες συνέχισαν χέρι – χέρι, μέχρι που οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 2 πόντων με 61-59. Από εκείνο το σημείο (3:59 πριν εκπνεύσει το τρίτο δωδεκάλεπτο) και έπειτα οι Ουίζαρντς, με ένα επιμέρους σκορ 15-2, χάρις κυρίως στον Ουόλ (9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 15 ασίστ!), ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα άποντος (!), όχι μόνο έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 74-63, αλλά δεν ξανακοίταξαν ποτέ πίσω!

Κορυφαίος των νικητών που έφυγαν με ψηλά το κεφάλι από το Ντιτρόιτ ύστερα από εφτά σερί ήττες, δεν ήταν άλλος από τον Μακ Γκ ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 22πόντους (10/13 δίποντα) και 11 ριμπάουντ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γιάνγκ (πρόσθεσε άλλους 22π.), ενώ αξίζει τέλος να σημειωθεί πως στην τέταρτη περίοδο, λεπτά συμμετοχής πήρε και ο Ρασάρντ Λιούις, ο οποίος προερχόμενος από τραυματισμό, με δυο τρίποντα, έδωσε πανηγυρικό τόνο στη νίκη των Ουίζαρντς!

Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκτός από το μεγάλο «ραντεβού» ο Μάτι Λι