Ρεκόρ ο Πιρς, πέντε σερί οι Σέλτικς

Το σερί θετικών αποτελεσμάτων των Μπόστον Σέλτικς συνεχίστηκε με το 94-84 σε βάρος των Σάρλοτ Μπόμπκατς, ενώ ο Πολ Πιρς έγραψε ιστορία.

Άλλωστε οι περισσότεροι είχαν επικεντρωθεί στο επερχόμενο ρεκόρ του «Truth», παρά στο ίδιο το ματς. Στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, ο Πιρς ξεπέρασε τον... Λάρι Μπερντ και είναι πλέον ο δεύτερος σκόρερ όλων των εποχών για τους «κέλτες».

Μάλιστα αμέσως μετά το ιστορικό ρεκόρ, οι Σέλτικς «κλείδωσαν» το ματς και την πέμπτη συνεχόμενη τους νίκη. Μεταξύ άλλων ο Κέβιν Γκαρνέτ είχε 22 πόντους με 10/15 σουτ, ενώ ο Ρέι Άλεν σημείωσε 15 από τους 17 του πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ακόμα, ο Ραζόν Ρόντο πέτυχε δέκα πόντους και μοίρασε 13 ασίστ. Ο ίδιος ο Πιρς σημείωσε 15 πόντους και άθροισε... 21,797 με την φανέλα του συλλόγου της Βοστόνης. Ο νέος δεύτερος σκόρερ των Σέλτικς μοίρασε επίσης 9 ασίστ και συγκέντρωσε οκτώ ριμπάουντ.

Πλέον οι νικητές έχουν ρεκόρ 14-10 και απόσταση 3.5 επιτυχιών από το ρετιρέ της Atlantic, στο οποίο βρίσκονται οι Φιλαδέλφεια 76ερς. Από την πλευρά τους, οι ουραγοί Μπόμπκατς υπέστησαν την 12η διαδοχική τους ήττα και την 22η τους σε 25 ματς, αν και ο Ρέτζι Ουίλιαμς είχε 21 πόντους, ο Κόρι Χίγκινς 20 και ο Κέμπα Ουόλκερ 16 συν επτά ασίστ.

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague