Νίκη #17 για τους Πέισερς

Οι Γιούτα Τζαζ πίεσαν ουσιαστικά μονάχα στα τελευταία λεπτά, αλλά οι Ιντιάνα Πέισερς τους κέρδισαν με 104-99 και επανήλθαν στις επιτυχίες.

Από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, ο Ντάρεν Κόλισον είχε προϊδεάσει τους πάντες πως θα αναλάβει ηγετικό ρόλο. Ύστερα από 36 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ σε όλο το παιχνίδι πέτυχε 25 πόντους με 10/14 σουτ, ενώ μοίρασε πέντε ασίστ.

Δίπλα στον προαναφερόμενο γκαρντ στάθηκε σε αρκετές κρίσιμες φάσεις ο σέντερ των Πέισερς, Ρόι Χίμπερτ. Αυτός τελείωσε το ματς με 17 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Στους 16 και 14 πόντους έμειναν οι Ντάνι Γκρέιντζερ και Πολ Τζόρτζ, αντίστοιχα, αλλά αυτοί ήταν αρκετοί για τον σύλλογο της Ιντιανάπολις.

Μπορεί οι Τζαζ να έμειναν κοντά στο σκορ, αλλά μονάχα στα τελευταία λεπτά ήταν απειλητικοί. Εντούτοις υποχώρησαν στο 13-11 γνωρίζοντας την έβδομη ήττα τους σε 9 παιχνίδια μακριά από το Σολτ Λέικ. Με 18 πόντους ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενος ο Πολ Μίλσαπ, ενώ ο Αλ Τζέφερσον είχε 16.

Στο 17-7 «ανέβηκαν» οι Πέισερς με την επιτυχία τους στο Bankers Life Fieldhouse. Παρέμειναν, μάλιστα, στην τέταρτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ και στην δεύτερη της Central.