Ανατροπή και τρία σερί για τους Κινγκς

Μόλις 6:24 πριν την λήξη πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα, αλλά οι Σακραμέντο Κινγκς κέρδισαν με 100-92 τους Νιου Ορλίνς Χόρνετς.

Η ομάδα της Νέας Ορλεάνης φαινόταν πως θα επανέλθει στις επιτυχίες ύστερα από πέντε ήττες, αλλά αυτό δεν συνέβη. Συγκεκριμένα, οι Χόρνετς απώλεσαν το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά, αν και είχαν φτάσει μέχρι το +18 προγενέστερα.

Άλλωστε ο Ταϊρίκ Έβανς σημείωσε 11 από τους είκοσι πόντους του στην τέταρτη περίοδο, ενώ ο Ντε Μάρκους Κάζινς «οργίασε» με 28 πόντους και 19 ριμπάουντ στο «New Orleans Arena». Ακόμα, ο Αϊσάια Τόμας είχε 17 πόντους με κρισιμότατο τρίποντο στο 94-88 υπέρ των «βασιλιάδων» και ο Μάρκους Θόρντον σταμάτησε στους δώδεκα.

Από την άλλη, ο Γκρέιβις Βάσκεθ συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις με είκοσι πόντους, ο Μάρκο Μπελινέλι σημείωσε 18 και ο Εμέκα Οκαφόρ 19. Στο μεταξύ, ο Κρις Κέιμαν επέστρεψε στην δράση με δέκα πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, αφού οι ουραγοί της Southwest δεν κατάφεραν να τον ανταλλάξουν.

Πλέον οι Κινγκς έχουν 9 νίκες σε 24 ματς, αλλά παρέμειναν στην τελευταία θέση της Pacific, αν και συμπλήρωσαν τρεις σερί νίκες. Οι Χόρνετς υπέστησαν την 21η τους ήττα σε 25 παιχνίδια.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»