Δύσκολο ταξίδι με νίκη των Μάτζικ

Μπορεί οι Ορλάντο Μάτζικ να ταλαιπωρήθηκαν αρκετά, αλλά πέρασαν από την έδρα των Ιντιάνα Πέισερς με σκορ 85-81.

Το Super Bowl επηρεάζει και το ΝΒΑ, αφού η αποστολή του Μάτζικ υποχρεώθηκε να διανυκτερεύσει εκτός Ιντιανάπολις την Παρασκευή (03/02) το βράδυ, αφού δεν ήταν δυνατό να εξασφαλιστεί κάποιο ξενοδοχείο το σαββατοκύριακο του Super Bowl XLVI. Παρ' όλα αυτά ο σύλλογος του Ορλάντο πρόσθεσε μία νίκη στην συγκομιδή της.

Το ημίχρονο έληξε 39-39, αλλά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το δεύτερο μέρος με τον Τζέισον Ρίτσαρντσον  (17 π., 6 ρ., 5 ασ.) να συμβάλει καταλυτικά σε επιμέρους 14-2. Οι Πέισερς επανήλθαν στην διεκδίκηση της νίκης, αλλά οι Μάτζικ αποδείχθηκαν αποφασισμένοι στα τελευταία λεπτά, αφού προηγήθηκαν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα από τους παίκτες αμφότερων των ομάδων.

Τελικά οι 27 πόντοι του Ντουάιτ Χάουαρντ ήταν αυτοί που ξεχώρισαν συνολικά, ενώ ο All-Star σέντερ μάζεψε παράλληλα οκτώ ριμπάουντ. Από την άλλη ο Ντάνι Γκρέιντζερ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 19 πόντους, αλλά είχε μόλις 4/16 σουτ. Ακόμα, ο Τάιλερ Χάσπροου τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους.

Πλέον, η ομάδα της Φλόριντα έχει ρεκόρ 15-9. Οι Πέισερς, από την πλευρά τους, υποχώρησαν στο 16-7.

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα