«Διάλυση» των Ουίζαρντς από τους Κλίπερς

Πολύ εύκολα, με σκορ 107-81, πέρασαν οι Λος Άντζελες Κλίπερς από το Verizon Center των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς.

Οι πρωτοπόροι της Pacific, πέρα από μεγάλη διαφορά, πρόσφεραν θέαμα, αφού μεγαλύτερη σημασία είχαν τα καρφώματα των παικτών τους, παρά η εξέλιξη του σκορ της αναμέτρησης. Άλλωστε είχαν φτάσει στο +24 (58-34) από το ημίχρονο και στο τέλος του τρίτου 12λεπτου το σκορ ήταν 87-53.

Οι Κλίπερς ευτύχησαν να έχουν «ζεστό» τον Μπλέικ Γκρίφιν στην πρωτεύουσα των Ηνωμένων Πολιτειών, αφού τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ. Ακόμα ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν «καθάρισε» τον Τζαβέιλ Μακ Γκι (4 π.) καταγράφοντας 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και τρία μπλοκ.

Όλα αυτά ενώ ο Κρις Πολ έμεινε στους δύο πόντους με 1/9 σουτ. Πάντως ο Μο Ουίλιαμς σημείωσε 17 και μοίρασε οκτώ ασίστ, ο Καρόν Μπάτλερ 14 και ο Τσόνσι Μπίλαπς δώδεκα. Για τους Ουίζαρντς οι Τζον Ουόλ και Νικ Γιανγκ πέτυχαν από 14 πόντους, ενώ ο Τζαμάλ Κρόφορντ 12.

Έτσι οι Κλίπερς «ανέβηκαν» στο 14-7. Από την άλλη, ο σύλλογος της Ουάσινγκτον υπέστη την εικοστή του ήττα σε 24 ματς.