Με το... δεξί στο Ντένβερ

Οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν με 93-89 των Ντένβερ Νάγκετς στο πρώτο από τα έξι διαδοχικά παιχνίδια μακριά από την έδρα τους.

Μπορεί ο Κόμπι Μπράιαντ να έμεινε στους είκοσι πόντους με 7/23 σουτ, αλλά φρόντισε να μοιράσει 9 ασίστ και να μαζέψει έξι ριμπάουντ, οπότε παρέμεινε θετικός. Πάντως η άμυνα των «λιμνάνθρωπων» ήταν αυτή που έκανε την διαφορά, ειδικά μετά τα μέσα του τρίτου 12λεπτου, όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα και δεν το ξαναέχασαν.

Ακόμα, ο Άντριου Μπάινουμ τελείωσε το ματς με 22 πόντους, δέκα ριμπάουντ και τρία μπλοκ, ενώ ο Πάου Γκασόλ με 17 ριμπάουντ και 13 πόντους. Αυτοί «κατακεραύνωσαν» τους ψηλούς των Νάγκετς, αφού μονάχα ο Νενέ έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (12). Από την πλευρά του, ο Κώστας Κουφός «κατέβασε» τέσσερα ριμπάουντ και πέτυχε δύο πόντους σε 15:47, ενώ ο Τιμοφέι Μοζγκόφ τραυματίστηκε άσχημα στο αριστερό του πόδι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα εξαιτίας του Αλ Χάρινγκτον (24 π., 8 ρ.) και του Αντρέ Μίλερ (16 π., 7 ασ.). Όλοι οι βασικοί των Νάγκετς, όμως, ήταν σε κακή βραδιά, οπότε φυσιολογικά η ομάδα του Ντένβερ υποχώρησε στο 15-8.

Από την πλευρά τους, οι Λέικερς πέτυχαν την τρίτη τους εκτός έδρας νίκη σε δέκα παιχνίδια και την 14η τους συνολικά σε 23 ματς. Έτσι μείωσαν την διαφορά τους από το ρετιρέ της Pacific και τους Λος Άντζελες Κλίπερς στην μισή επιτυχία.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: Ετοιμοπόλεμοι οι «πράσινοι» διεθνείς, αποφόρτιση ο Σπόραρ - Εκτός ο Μπάμπα
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Μπήκε στις προπονήσεις ο Κάλενς ενόψει ντέρμπι
Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός