Η δεύτερη θέση στους Χιτ

Με επιβλητική εμφάνιση στο τέταρτο 12λεπτο, οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν των Φιλαδέλφεια 76ερς με 99-79.

Για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν μικρό, αλλά ουσιαστικό προβάδισμα στο σκορ. Η διαφορά ξεπέρασε το +10 στα τελευταία λεπτά με διαδοχικά καρφώματα του Ουέιντ και έφτασε στο +20 (99-79).

Συγκεκριμένα, οι Χιτ προηγήθηκαν με 51-47 στο ημίχρονο, ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ είχε φτάσει ήδη τους 13 πόντους. Μάλιστα ο «φλας» ήταν ο μοναδικός «διψήφιος» στην ανάπαυλα.

Τελικά έφτασε στους 26 πόντους, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς ακολούθησε με 19, συν δώδεκα ριμπάουντ και οκτώ ασίστ. Για τους πρωτοπόρους της Atlantic ξεχώρισαν οι 16 πόντοι του Θάντεους Γιανκ.

Ακόμα, ο Μάριο Τσάλμερς τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους, οι Κρις Μπος και Μάικ Μίλερ είχαν από 12 έκαστος για τους Χιτ, ενώ οι Λου Ουίλιαμς και Τζόντι Μικς από 13 για τους «σίξερς». Συνολικά οι φιλοξενούμενοι είχαν 51.9% στα σουτ, ενώ η ομάδα της Φιλαδέλφειας έμεινε στο 39.5%.

Πάντως τα... δεινά για τους γηπεδούχους ξεκίνησαν με το σερί 15-0 σε βάρος τους στην αρχή του τέταρτου 12λεπτου. Έτσι απώλεσαν νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων και υποχώρησαν στο 16-7 επιτρέποντας στους Χιτ να μείνουν μόνοι στην δεύτερη θέση της Ανατολής με 17-6.

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague