Επέστρεψε ο Θόρντον και δυνάμωσαν οι Κινγκς

Νίκη με σκορ 95-92 πέτυχαν οι Σακραμέντο Κινγκς σε βάρος των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, με τον Μάρκους Θόρντον να επιστρέφει με... 20 πόντους.

Ο γκαρντ των «βασιλιάδων» είχε αρνητικά ποσοστά ευστοχίας (4/13), αλλά με 10/12 βολές «μίλησε», όταν έπρεπε. Συγκεκριμένα, οι Κινγκς ολοκλήρωσαν δυναμικά την αναμέτρηση και πέτυχαν την έβδομη τους νίκη σε 22 παιχνίδια με τον Θόρντον πρώτο τους σκόρερ. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη τους νίκη σε βάρος των Μπλέιζερς τα τελευταία... τρία χρόνια.

Πέρα από τον Θόρντον, ο Τζον Σάλμονς πέτυχε 19 πόντους και ο Ταϊρίκ Έβανς 18.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 56-47 στο ημίχρονο, αλλά σημείωσαν μόλις 13 πόντους στην τρίτη περίοδο. Έτσι επανέκτησαν την αυτοπεποίθησή τους οι Κινγκς και έφτασαν τελικά στη νίκη.

Ενδεικτικό της πτώσης της ομάδας του Πόρτλαντ ήταν πως ο Λα Μάρκους Όλντριντζ σημείωσε 19 από τους 28 του πόντους στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Ακόμα συγκέντρωσε 14 ριμπάουντ, ενώ ο Μάρκους Κάμπι (2 π.) μοίρασε πέντε μπλοκ και ο Ρέιμοντ Φέλτον (15 π.) δέκα ασίστ. Ούτε αυτά, ούτε οι 17 «παγκίσιοι» πόντοι του Τζαμάλ Κρόφορντ ήταν αρκετά για τους Τρέιλ Μπλέιζερς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 13-10.

Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές