Με +44 οι Τρέιλ Μπλέιζερς

Οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς διέλυσαν συστηματικά τους Σάρλοτ Μπόμπκατς για 48 λεπτά και έφτασαν στο 112-68!

Το πρώτο 12λεπτο έληξε 35-18, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 61-35. Αν και οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων πάτησαν από νωρίς παρκέ, η διαφορά πήρε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις και έφτασε τελικά στο +44.

Οι Τζαμάλ Κρόφορντ (4/6 τρ.), Τζέραρντ Ουάλας (7/14 δ.) και Λα Μάρκους Όλντριτζ (8/16 δ.) έκαναν ότι ήθελαν στο Rose Garden και συμπλήρωσαν 24, 23 και 22 πόντους, αντίστοιχα. Από τους 13 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν, μονάχα ο Νόλαν Σμιθ δεν «έγραψε», αφού έμεινε στο 0/2.

Για τους Μπόμπκατς, οι οποίοι ηττήθηκαν για δέκατο διαδοχικό ματς, διασώθηκαν οι Τζέραρλντ Χέντερσον (16 π.), Ντέρικ Μπράουν (12 π.) και Μπάιρον Μάλινς (10 π.). Ωστόσο η συνολική εικόνα της ομάδας ήταν εξαιρετικά άσχημη και οι παραπάνω παίκτες «προστατεύτηκαν» για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Πάντως και οι 13 συμμετέχοντες των φιλοξενούμενων πέτυχαν τουλάχιστον ένα πόντο.

Από νωρίς είχε... γνωστοποιηθεί πως ο σύλλογος του Πόρτλαντ θα ανέλθει στο 13-9 και πως οι ουραγοί του πρωταθλήματος θα γνωρίσουν την εικοστή τους ήττα σε 23 ματς. Απλά έπρεπε να ολοκληρωθεί η τυπική διαδικασία, για να οριστικοποιηθούν τα νέα ρεκόρ των δύο συλλόγων.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ